Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


01:12, 24 Mart 2018 Cumartesi
15:02, 23 Mayıs 2017 Salı

  • Paylaş
Lavrov'dan Suriye açıklaması
Lavrov'dan Suriye açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Suriye krizinin ayrıştırıcı yaklaşımlar desteklenerek çözülemeyeceğini belirterek, "Suriye krizinin çözümünde sahadaki duruma etki eden dış aktörlerin de yer alması gerekiyor" dedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Moskova'da, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Hırvatistan Dışişleri Bakanı Davor Ivo Stier'in görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. 

Burada, ABD Başkanı Donald Trump'ın, "İran rejimi, küresel terörizme öncülük ediyor. Bölgede yıkım ve kaosu yayıyor." ifadelerine ilişkin soruya yanıt veren Lavrov, İran'ın Suriye krizinin çözümüne yönelik uluslararası sürecin dışında tutulamayacağını kaydetti.

Lavrov, "Suriye dahil Ortadoğu'daki tüm sorunların ancak geniş katılımlı diyalog temelinde çözülebileceğini düşünüyoruz. Suriye krizinin çözümünde sahadaki duruma etki eden dış aktörlerin de yer alması gerekiyor. Buna İran da dahil." ifadelerini kullandı.

Astana sürecinin, kapsayıcılık ilkesi temelinde Türkiye, Rusya ve İran'ın, rejim ile silahlı muhalifler arasında doğrudan diyalog kurulması inisiyatifi neticesinde başladığını belirten Lavrov, "Bu üçlü içinde Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan'ın dahil olduğu bazı Körfez ülkelerinin temsilcisi konumunda. Bu ülkelerin temsilcileri Moskova'ya ziyaretlerinde, Türkiye'nin Astana'da aynı zamanda kendi tutumlarını da temsil ettiğini belirttiler." diye konuştu.

Lavrov, Astana'da varılan ateşkes mutabakatının Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) onaylanmasının, dünya kamuoyunun bu konudaki tutumunun net bir göstergesi olduğuna işaret ederek, "Suriye sorunu, birleştirmek yerine ayrıştıran yaklaşımlar desteklenerek çözülemez." diye konuştu.İlgili Konular moskova Lavrov rusya
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş