İnterneti en pahalı kullanan ülkelerden biri de Tacikistan | Avrupa | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


21:37, 24 Haziran 2018 Pazar
12:28, 14 Haziran 2017 Çarşamba

  • Paylaş
İnterneti en pahalı kullanan ülkelerden biri de Tacikistan
İnterneti en pahalı kullanan ülkelerden biri de Tacikistan

Tacikler internet hizmeti için dünyada en yüksek fiyatlardan birini ödüyorlar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünya Bankası verilerine göre, denize erişimi olmayan Orta Asya ülkelerinde telekomünikasyon sektöründe genel bir iyileşme olmasına rağmen yüksek hızlı internet erişiminin hala diğer bölgelere kıyasla sınırlı ve pahalı olduğu bildirildi.

Tacikistan’da insanların sadece yüzde 17'si kendi istediği cihaz üzerinden internet kullanabiliyor. Bu rakam Kırgızistan’da yüzde 28, Özbekistan'da yüzde 44 ve Kazakistan'da yüzde 55 olarak biliniyor.

Tacikistan'da internete sürekli erişim büyük kentsel alanlarla sınırlı ve Tacikler dünyada internet hizmeti için en yüksek fiyatlardan birini ödüyorlar. Bu rakam Tacik vatandaşının ortalama aylık gelirinin yüzde 16'sına denk geliyor.

Dünya Bankası Tacikistan sorumlusu Jan-Peter Olters yaptığı açıklamada, ülkede telekomünikasyon sektörünün gelişmesi için rekabetçi yatırımlara öncelik verilmesi gerektiğini söyledi.

Mobil uluslararası proje analistlerine göre dünyada internetin en pahalı olduğu diğer ülkeler ise Etiyopya, Türkmenistan, Angola, Myanmar ve Özbekistan olarak belirlendi.

 

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş