Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


23:49, 21 Mayıs 2018 Pazartesi
19:06, 30 Haziran 2017 Cuma

  • Paylaş
Tedavi olması engellenen bir Gazzeli daha hayatını kaybetti
Tedavi olması engellenen bir Gazzeli daha hayatını kaybetti

İsrail ablukası altındaki Gazze'deki Rantisi Hastanesi'nde yatan lenf kanseri 20 yaşındaki Besam el-Attar, tedavi için yurt dışına sevkinin 50 gün gecikmesi nedeniyle hayatını kaybetti. Bakanlık verilerine göre, son vakayla birlikte yıl başından itibaren yurt dışında tedavi görmeleri engellendiği için hayatını kaybeden Gazzeli hastaların sayısı 13'e yükseldi.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail ablukası altındaki Gazze'de, Filistin hükümetinin yurt dışında tedavi görmesi gereken hastaların sevk işlemlerini durdurması neticesinde bir kişinin daha hayatını kaybettiği bildirildi.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, yaptığı açıklamada, "Er-Rantisi Hastanesi'nde yatan lenf kanseri 20 yaşındaki Besam el-Attar, tedavi için yurt dışına sevkinin 50 gün gecikmesi sonucu hayatını kaybetti." dedi.

Bakanlık verilerine göre, son vakayla birlikte yıl başından itibaren yurt dışında tedavi görmeleri engellendiği için hayatını kaybeden Gazzeli hastaların sayısı 13'e yükseldi.

Sağlık Bakanlığı'ndan bu sabah yapılan yazılı açıklamada, Ramallah'taki Filistin hükümetinin yurt dışına sevk işlemlerinin ardından ilaç tedarikini de durdurmasıyla Gazze'deki hastaların durumunun kötüleşeceği uyarısı yapılmıştı.

Açıklamada, ilgili taraflara, özellikle onlarca lösemi hastası için acilen ilaç tedarik edilmesi ve yurt dışına sevklerin başlaması için Filistin hükümetine baskı yapılması çağrısında bulunulmuştu.

Gazze Şeridi'ndeki binlerce hasta, Kudüs, İsrail ve Batı Şeria'daki hastanelerde tedavi görebilmek için İsrail'in kontrolündeki Beyt Hanun Sınır Kapısı'na yönelmek zorunda kalıyor.

Hastaların sınır kapısına gitmeden önce Gazze'deki Sağlık Bakanlığı'na bağlı yurt dışındaki tedavi işlemleriyle ilgilenen birimden sevk kağıdı alması gerekiyor. Söz konusu evrak Ramallah'taki Filistin Sağlık Bakanlığı'na iletiliyor.

Gazze'deki Sağlık Bakan Yardımcısı Yusuf Ebu Riş, Filistin yönetiminin, geçen ay bin 622 Gazzeli hastanın sevk işlemini reddettiğini bildirmişti.İlgili Konular İsrail filistin Gazze
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş