Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


02:19, 21 Mayıs 2018 Pazartesi
12:40, 11 Temmuz 2017 Salı

  • Paylaş
DEAŞ, Bağdadi'nin ölümünü doğruladı
DEAŞ, Bağdadi'nin ölümünü doğruladı

DEAŞ'lıların, Musul'un batısındaki Telafer'de örgüt lideri Ebubekir el Bağdadi'nin öldüğünü duyurdukları ve yeni halifeyi açıkladıkları iddia edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak merkezli televizyon kanalı El Sumarya, DEAŞ'lıların Telafer'de örgüt lideri Ebubekir El Bağdadi'nin öldüğünü duyurdukları ve yeni 'halifeyi' açıkladıklarını belirtti.

Ninova'daki yerel kaynaklara dayandırılan haberde, Musul'un batısında yer alan Telafer'in örgüt içi bir darbeye sahne olduğu ve Bağdadi destekçilerinin birçoğunun örgüt tarafından tutuklandığı belirtildi. El Sumarya, Bağdadi'nin ölümünün doğrulanmasıyla birlikte örgüt içerisindeki bazı gruplar arasında liderlik kavgasının başlayabileceğini belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığı, bir süre önce yaptığı açıklamada Rus uçaklarının 28 Mayıs'ta Rakka yakınlarında DEAŞ'ın üst düzey isimlerinin toplantı yaptığı bir binayı vurduğu ve 30'u saha komutanı olmak üzere yaklaşık 330 militanın öldürüldüğü belirtmişti. Açıklamada, Bağdadi'nin vurulan binada olduğu ve öldüğü bilgisinin farklı kaynaklardan teyit edilmeye çalışıldığı vurgulanmış, sonrasında İran, Bağdadi'nin Rus uçaklarının düzenlediği hava saldırısında kesin olarak öldüğünü duyurmuştu.


ABD Savunma Bakanlığı ise Bağdadi'nin öldüğü haberlerini doğrulayamadıklarını belirtmişti.İlgili Konular ırak deaş
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş