Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


23:31, 19 Mart 2018 Pazartesi
10:15, 20 Temmuz 2017 Perşembe

  • Paylaş
32 Arakanlı öldürmenin cezası 4 yıl hapis
32 Arakanlı öldürmenin cezası 4 yıl hapis

Tayland'daki kampta 32 Arakanlının ölü bulunmasıyla ilgili davada 60 sanık hakkında 4 yıl ile 94 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tayland'ın güneyindeki Songkhla eyaletinde, Mayıs 2015'te, göçmen kaçakçılarınca kurulan gizli kamplarda Arakanlı Müslümanlara (Rohingyalar) ait 32 cesedin bulunmasına ilişkin davada, aralarında eski korgeneral ile siyasetçinin bulunduğu 60 sanık, 4 ila 94 yıl hapisle cezalandırıldı.

BBC'nin haberine göre, "modern köle ticaretine dahil oldukları" iddiasıyla 100'den fazla sanığın yargılandığı davanın dünkü karar duruşmasında, aralarında eski korgeneral ve siyasetçinin de olduğu 60 kişiye verilen cezalar açıklandı.

Sanıklardan eski Korgeneral Manas Kongpan, insan kaçakçılığı ve rüşvet gibi farklı suçlamalardan toplam 27 yıl hapis cezasına çaptırıldı.

Ülkenin güneyindeki Satun kentinin eski siyasetçilerinden iş adamı Pajjuban Aungkachotephan'a "insan ticareti" suçlamasıyla 75 yıl ceza verildi.

Mahkeme, 58 sanığa da benzer suçlardan 4 ila 94 yıl hapis cezası verilmesine hükmetti.

Tayland'ın Songkhla eyaletinde Mayıs 2015'te insan tacirleri tarafından kurulan gizli kamplarda 32 Arakanlı Müslümanın cesetleri bulunmuştu. Söz konusu sanıklar, cesetlerin bulunmasının ardından gözaltına alınmıştı.

Güneydoğu Asya'daki göçmenlerin trajedisi, Tayland hükümetinin Mayıs 2015'te ülkenin güneyindeki ormanlık alanlarda kamp kuran insan kaçakçılarına karşı operasyon düzenlemesi üzerine dünyanın dikkatini çekmişti. Operasyonlar üzerine kaçakçılar, ailelerinden fidye istemek için rehin tuttukları göçmenleri teknelere bindirip denizin ortasında terk etmeye başlamıştı. Uluslararası Göç Örgütü, Endonezya ve Malezya açıklarındaki teknelerde çok sayıda kaçak göçmenin yaşam savaşı verdiği uyarısında bulunmuştu.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş