Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


02:22, 21 Mayıs 2018 Pazartesi
14:43, 20 Temmuz 2017 Perşembe

  • Paylaş
Hindistan'da yeni Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind
Hindistan'da yeni Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind

Hindistan'da yeni cumhurbaşkanı, iktidardaki Hint milliyetçisi BJP'nin adayı Kovind oldu. Kovind, Müslümanlara karşı dini nefreti körüklemekle suçlanan Hindu bir grup olan Ulusal Gönüllüler Birliğine yakınlığıyla bilinen bir isim.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hindistan'da pazartesi günü düzenlenen cumhurbaşkanı seçimini iktidarın adayı Ram Nath Kovind kazandı.

Times of India'nın haberine göre, başkent Yeni Delhi'de 4 bin 896 ulusal ve yerel temsilcinin oluşturduğu seçmen heyetinin 17 Temmuz'da yaptığı oylamanın sonucu açıklandı.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin liderliğindeki Hindistan Halk Partisinin (BJP) aday gösterdiği Ram Nath Kovind, oyların yüzde 65,65'ini alarak ülkenin yeni cumhurbaşkanı oldu.

Kovind'in rakibi Kongre Partisinden Meira Kumar ise oyların yüzde 34,35'ini aldı.

İktidar partisi BJP'nin desteğini alan 71 yaşındaki Kovind, ülkedeki kast sisteminde en düşük sınıflardan sayılan Dalit kastına mensup bir avukat.

Kovind, Müslümanlara karşı dini nefreti körüklemekle suçlanan Hindu bir grup olan Ulusal Gönüllüler Birliğine (Rashtriya Swayamsevak Sangh) uzun süredir yakınlığıyla biliniyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş