Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


02:07, 21 Mayıs 2018 Pazartesi
09:48, 30 Temmuz 2017 Pazar

  • Paylaş
İngiltere'den Umman'a Hawk eğitim jeti
İngiltere'den Umman'a Hawk eğitim jeti

İngiltere'nin savunma ve uçak üretim firması BAE Systems ile Umman arasında varılan anlaşma gereğince sağlanacak uçakların ilk partisinin teslim alındığını duyurdu.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'nin Umman'a sağlamayı taahhüt ettiği Hawk eğitim jetinden ilk partinin teslim edildiği bildirildi.

Umman resmi haber ajansı ONA'nın haberine göre, Umman Hava Kuvvetleri, İngiltere'nin savunma ve uçak üretim firması BAE Systems ile Umman arasında varılan anlaşma gereğince sağlanacak uçakların ilk partisinin teslim alındığını duyurdu.

Bunun üzerine ülkenin doğusundaki Mesira Hava Üssü'nde tören düzenlendiği kaydedilirken, teslim alınan ve toplam jetlerin sayısına ilişkin bilgi verilmedi.

Umman Hava Kuvvetleri Komutanı Matar bin Ali el-Abidani, törende yaptığı konuşmada, "Bu uçaklarla, vatanın himayesi için savaş kapasitesinin güçlendirilmesi ve kazanımların muhafaza edilmesi hedefleniyor." dedi.

BAE Systems ile Umman arasında Aralık 2012'de 2 buçuk milyar sterlin değerinde anlaşma imzalanmıştı.

Anlaşmayla, İngiltere'nin Umman'a 12 Typhoon savaş jeti ile sekiz Hawk eğitim jeti sağlayacağı ve anlaşma çerçevesinde ayrıca, Umman Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne (RAFO), operasyonel görevlerde destek verileceği kaydedilmişti.İlgili Konular İngiltere umman hawk
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş