Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


10:13, 23 Mart 2018 Cuma
13:38, 10 Ağustos 2017 Perşembe

  • Paylaş
Kazakistan kuzeye "Büyük göç" yapacak
Kazakistan kuzeye

Kazakistan'ın güneyinden kuzeyine göçü teşvik amacıyla hükümet ailelere 2 milyon dolardan fazla fon ayırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan'ın kuzeyine doğru büyük bir nüfus göçü yaşandığı belirtildi.

Konu ile açıklama yapan Kazakistan Çalışma ve Sosyal Koruma Bakan Yardımcısı Birzhan Nurymbetov, bu büyük göçün nedeni olarak ülke nüfusunun yüzde 55'inin güneydeki beş bölgede yoğunlaşmış olmasını gösterdi.

Nurymbetov, "Ülkemizin özellikle kuzey bölgelerinde demografik sorunlar var. Biz şu anda gereken değerlendirmeleri yapıyoruz. Şu andaki eğilimler devam ederse önümüzdeki beş yıl içinde kuzeydeki beş ilimizde ekonomik olarak aktif nüfus 167 bin kişiye düşecektir" dedi . 

Kazak yetkililer güneyden kuzeye göç edecek insanlara mali yardım sağlama sözü de veriyorlar. Sadece bu yıl göç edecek 288 aile için 2 milyon dolardan fazla fon ayrılacak.

Ülkenin başka bir gerçeği de ülkenin kuzeyinde Rus nüfusun yoğun olmasıdır. Bu nedenle bağımsızlıktan sonra ülke başkenti eski Tselinograd, şimdiki Astana şehrine taşınmıştı. Geçen yirmi yıl boyunca Astana'nın nüfusu üç kat artarak 300 binden 900 bine ulaştı.İlgili Konular Kazakistan
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş