Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


10:41, 25 Haziran 2018 Pazartesi
15:46, 17 Ağustos 2017 Perşembe

  • Paylaş
Afrika’da göç 20 milyonu aştı
Afrika’da göç 20 milyonu aştı

Afrika'da ülke içinde yerinden olanların, mültecilerin ve sığınmacıların sayısı 20 milyonu aştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afrika kıtasında, mülteci, sığınmacı ve ülke içinde yerinden edinilmiş kişi sayısı, 2017’de rekor seviyeye ulaşarak 20 milyonun üzerine çıktı.

ABD merkezli Afrika Stratejik Çalışmalar Merkezi'nin hazırladığı rapora göre, kıtada, mülteci, sığınmacı ve ülke içinde yerinden edilmiş kişi statüsünde kayıtlı 20 milyonun üzerinde insan bulunuyor.

Yasa dışı göçler de dahil edildiğinde aslında bu rakamın çok daha yukarılarda olduğu tahmin ediliyor.

Mevcut verilere göre evini terk eden 20 milyonun üzerinde Afrikalının 12,7 milyon ile yüzde 63’ünü ülke içinde göçe maruz kalanlar, 6,7 milyon ile yüzde 33’ünü mülteciler, 690 bin ile yüzde 3’ünü ise sığınmacılar oluşturdu.

Rapora göre, bu üç kategorideki 20 milyonu aşkın Afrikalının yüzde 75’ini, devam eden çatışmalar nedeniyle Sudan, Güney Sudan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Somali ve Nijerya'dan insanlar oluşturdu.

Bu ülkeleri Orta Afrika Cumhuriyeti, Eritre, Burundi, Etiyopya ve Fildişi Sahilleri izledi.

Bu kapsamda en fazla iç göçün yaşandığı ülkeler Sudan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Nijerya oldu.

En fazla mülteci veren ülkelerde de başı Güney Sudan, Somali, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Eritre çekti.

Afrika genelinde 44 milyondan fazla insanın acil seviyede gıda güvensizliği veya bir krizin içerisinde olduğu vurgulanan raporda, Somali, Nijerya ve Güney Sudan’daki bazı bölgelerin kıtlık riskiyle karşı karşıya kaldığı hatırlatıldı.

Raporda ayrıca, sadece geçen yıl Orta Afrika Cumhuriyeti, Kenya, Mali, Nijerya, Somali ve Güney Sudan’da 51 insani yardım çalışanının öldürüldüğü ifade edildi.İlgili Konular afrika
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş