Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


01:17, 24 Mart 2018 Cumartesi
10:47, 22 Ağustos 2017 Salı

  • Paylaş
Gazzeli balıkçıların ağına Yunanistan'dan mektup takıldı
Gazzeli balıkçıların ağına Yunanistan'dan mektup takıldı

İngiliz bir çiftin Yunan adalarından şişe içinde denize bıraktığı mektup, Gazzeli balıkçıya ulaştı.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cihat el Sultan adlı bir balıkçı, Gazze sahilinde, içinde not olan cam bir şişeye denk geldi. Şişeyi açan Sultan, burada İngiliz çiftin, geçen temmuzda, 800 km uzaklıktaki Yunan adası Rodos'tan gönderdiği mektubu ve mektupla birlikte gönderilmiş, ancak uzun yolculuğun ardından solmuş olan çiçek yapraklarını buldu.

Sputnik'te yer alan habere göre mektupta şöyle yazıyordu: "Merhaba, bu şişeyi aldığınız için teşekkür ederiz. Ödül olarak size sihirli çiçekler gönderiyoruz. (…) Rodos'ta tatildeyiz ve bu şişenin, en yakındaki sahile bile olsa nereye gideceğini öğrenmek istiyoruz. Sevgiler, Zac ve Beth."

Oğlunun yardımıyla mektuptaki e-posta adresine cevap veren Sultan, şişeyi gönderen çitfin Bethany Wright adlı üniversite öğrencisi ve sevgilisi Zack Marriner olduğunu öğrendi.

Kendisi de üç yıl önce benzer bir jestle bir kağıda "Ablukayı kaldırın" yazarak şişeyle Gazze sahilinden suya bırakmış olan Sultan, "Herkesin Gazzelilerin iyi insanlar olduğunu ve herkes gibi güzel hayatlar yaşamak istediğini bilmesini isterim. Biz de özgürce seyahat etmek ve böyle romantik şeyler yapmak isteriz" diye konuştu.

Sultan, şişenin İsrail işgali altındaki sularda özgürce dolaşmasına da öykündü: "Bir mektup sınırlar arasında ve uluslararası sular boyunca hiçbir kısıtlamaya maru kalmadan seyahat edebiliyor ama bizler, (Gazzeli) balıkçılar olarak altı milden uzağa gidemiyoruz. Umuyorum, biz de günün birinde bu şişe gibi özgür oluruz."Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş