Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


18:54, 26 Mayıs 2018 Cumartesi
10:28, 02 Eylül 2017 Cumartesi

  • Paylaş
Özbekistan'da aşırılıkçı dini akımlarla mücadele
Özbekistan'da aşırılıkçı dini akımlarla mücadele

Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, "Çeşitli dini akımlara üye 17 binden fazla vatandaşla sohbet edilerek onların hayatlarını inceleyerek, 16 binini aşırılıkçı dini akımlara üye listesinden çıkardık"

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan'da 16 bin kişi, emniyetin hazırladığı "aşırılıkçı dini gruplarla ilişkililer" listesinden çıkarıldı.

Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyayev, Kurban Bayramı dolayısıyla ziyaret ettiği Hazret İmam Külliyesi'nde, ülkenin önde gelen din adamları ve müftülük görevlileriyle görüştü.

Mirziyayev, "Çeşitli dini akımlara üye 17 binden fazla vatandaşla sohbet edilerek onların hayatlarını inceleyerek, 16 binini aşırılıkçı dini akımlara üye listesinden çıkardık." dedi.

Bu kişilerin kendi hallerine bırakılmamaları, eğitilmeleri, topluma kazandırılmaları gerektiğini belirten Mirziyoyev, listeden çıkarılan kişilerden 9 bin 500'üne istihdam sağladıklarını dile getirdi.

Özbekistan'da aşırılıkçı dini veya yasa dışı örgütlerle ilişkisi olduğu gerekçesiyle güvenlik birimlerince hazırlanan özel listeye alınanların belirli aralıklarla ikamet ettikleri yerdeki polis karakoluna giderek yoklamadan geçmeleri gerekiyor. Bu listedekilerin yurt dışına çıkışında da bazı kısıtlamalar bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, daha önce yaptığı bir konuşmada, listede bulunanlarla sohbet edilerek topluma yeniden kazandırılmalarını ve bu listenin yeniden ele alınmasını istemişti.İlgili Konular Özbekistan
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş