Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


10:40, 25 Haziran 2018 Pazartesi
11:38, 06 Eylül 2017 Çarşamba

  • Paylaş
Endonezya'dan DEAŞ'a karşı Türkiye ile iş birliği çağrısı
Endonezya'dan DEAŞ'a karşı Türkiye ile iş birliği çağrısı

Endonezya Denizcilik Bakanı Luhut, "Suriye'de DEAŞ terör örgütü ile mücadele için Türkiye ile istihbarat iş birliğine ihtiyaç var." dedi. Türkiye ile Endonezya arasında savunma sanayisi alanında iş birliğinin geliştirilmesi için görüşmeler de başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, Endonezya Savunma Genel Direktörü Soetrimo ile görüştü.

Türkiye ile Endonezya arasında savunma sanayisi alanında iş birliğinin geliştirilmesi amacıyla Endonezya'yı ziyaret eden Demir, Endonezya Savunma Genel Direktörü Soetrimo ile bir araya geldi.

Bakanlıktaki görüşmenin ardından açıklama yapan Soetrimo, görüşmenin, taraflar arasında imzalanacak iş birliği anlaşmasının hukuki zeminini planlama açısından tamamlayıcı nitelikte olduğunu ifade etti.

Soetrimo, iki ülkenin savunma bakanlarının hazırlık aşamasındaki Savunma İşbirliği Anlaşması'nı incelediğini kaydetti.

İki ülke, Endonezya'daki devlet şirketi Pindad ile Türkiye'deki FNSS Savunma Sistemleri arasında orta büyüklükte tank üretimi için iş ortaklığı kararı almıştı.

Tankların protipini ekim ayında açıklayacak Pindad, 2018 yılının sonuna kadar 20 tank üretmeyi hedefliyor.

 DEAŞ'A KARŞI TÜRKİYE İLE İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI

Endonezya Denizcilik Bakanı Luhut Panjaitan'da yaptğı açıklamada, Suriye'de DEAŞ örgütüyle mücadele için Türkiye ile istihbarat iş birliğine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Luhut Suriye'deki çok sayıda Endonezya vatandaşının ülkelerine geri dönmek istediğini belirtti.

"Suriye'de DEAŞ terör örgütü ile mücadele için Türkiye ile istihbarat iş birliğine ihtiyaç var." ifadesini kullanan Luhut, bunun yanı sıra Endonezya ve Türkiye'nin savunma ve ekonomi alanlarında sinerji yaratabileceğini dile getirdi.

Luhut, Türkiye'nin, bilhassa Singapur'da kullanılan gelişmiş silah teknolojisine sahip olduğunu anımsatarak, Endonezya ve Türkiye'nin silah teknolojisi geliştirme konusunda ortak çalışma yürüttüğünü kaydetti.

Luhut, "Bu devam ederse her iki tarafın yararına olacaktır." dedi.

İki ülke arasındaki ekonomik iş birliği konusunda da Luhut, "Türkiye, Endonezya ve Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) pazarına girebilir. Biz de Avrupa pazarına girebiliriz." değerlendirmesinde bulundu.İlgili Konular endonezya DEAŞ Türkiye
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş