Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


22:07, 21 Şubat 2018 Çarşamba
16:38, 06 Eylül 2017 Çarşamba

  • Paylaş
Türkiye´nin ilk "engelsiz" meslek lisesi açılıyor
Türkiye´nin ilk

Türkiye´de engelli öğrenciler için tasarlanan ilk meslek lisesi "SERÇEV Engelsiz Meslek Lisesi", 18 Eylül´de eğitim öğretime başlıyor.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Millî Eğitim Bakanlığı ile Serebral Palsili Çocuklar Derneği (SERÇEV) arasında imzalanan protokol kapsamında kurulan engelsiz meslek lisesiyle, serebral palsili gençlerin, engeli olmayan bireyler ile aynı ortamda eğitim almaları sağlanarak, kendi bireysel gelişimlerine göre meslek sahibi olabilmeleri amaçlanıyor.

Engelsiz meslek lisesine, ortaöğretime geçiş uygulaması kapsamında bu yıl 12 serebral palsili toplam 102 öğrenci yerleşti. Millî Eğitim Bakanlığı ve SERÇEV, serebral palsili öğrencilerin nitelikli mesleki eğitim almaları ve hayatlarını tek başlarına idame ettirebilmelerini sağlamayı hedefleyen engelsiz meslek lisesini tüm Türkiye´de yaygınlaştırmayı planlıyor.

Türkiye´de ilk ve yeni bir model olan çapraz kaynaştırma eğitim yoluyla eğitim verecek engelsiz meslek lisesinin programları, bireysel özellikler dikkate alınarak işlevsel modüler şekilde planlandı. 2015´te yapımına başlanan SERÇEV Engelsiz Meslek Lisesinde, 200 serebral palsili öğrenci, diğer 200 öğrenci ile ortak alanda çapraz kaynaştırma eğitimi alacak. Meslek lisesinde, özel eğitim, bireysel eğitim ve yaşayarak öğrenme eğitimi bölümleri yer alacak. Serebral palsili öğrenciler akademik becerilerine göre ilgili bölümlere yerleşecek.

SERÇEV Engelsiz Meslek Lisesinde, tüm mekansal detaylar ve bilişim ürünleri bedensel yetersizliği olan serebral palsili bireyler için özel tasarlandı. Radyo televizyon, bilişim teknolojileri, tarım ve konaklama bölümlerinin olduğu meslek lisesinde, 32 sınıf, 8 atölye, 8 destek sınıfı, 2 laboratuvar, bir kütüphane, bir veli bekleme odası ve konferans salonu, yaşayarak öğrenme evi, 8 sera alanı ile 2 seslendirme atölyesi hizmet verecek.

Okulda ayrıca serebral palsili çocukların velilerinin, okul saatlerinde çocuklarına bakım desteği verebilmeleri için bakım odası, küçük çocuğu olan veliler için kreş, istekli veliler için halk eğitim merkezleri aracılığı ile açılacak kursların düzenleneceği kurs odaları bulunuyor. Küçük bir teknokent ve Ar-Ge biriminin açılmasının planlandığı lisede, engelli öğrencilerin firmalar ile materyal geliştirerek üretim yapmalarına olanak sağlanacakİlgili Konular MEB
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş