Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


09:05, 22 Mart 2018 Perşembe
14:35, 25 Eylül 2017 Pazartesi

  • Paylaş
Meclis'te yeni yasama yılı başlıyor
Meclis'te yeni yasama yılı başlıyor

TBMM'de 26. Dönem 3. Yasama Yılı 1 Ekim'de başlayacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) 26. Dönem 3. Yasama Yılı 1 Ekim'de başlayacağı bildirildi.

TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, 1 Ekim'de başlayacak 26. Dönem 3. Yasama Yılı'nın Türkiye'nin sorunlarının çözümü açısından iyi bir yıl olmasını temenni etti. 

TBMM İçtüzüğü'nün geçen yasama yılında değiştiğini anımsatan Hamzaçebi, yeni yasama yılında TBMM Genel Kurul görüşmelerini, yeni İçtüzük kurallarıyla yöneteceklerini söyledi.

İçtüzük değişikliğine konu olan kuralların, TBMM İçtüzüğü'nün bütünlüğü gözetilmeden getirildiğini savunan Hamzaçebi, bu nedenle uygulamada sorun yaratacak nitelikte olduğunu belirtti. Hamzaçebi, hangi sorunlar çıkacağını, uygulamada göreceklerini dile getirdi.

Hamzaçebi, yasama sürecinin hızlandırılması amacıyla getirilen düzenlemelerin istenilen sonucu sağlayacağı kanaatinde olmadığını söyledi.

Yasama sürecini hızlandırmanın, içtüzüğü değiştirerek değil Mecliste uzlaşma ortamını oluşturmakla sağlanacağını ifade eden Hamzaçebi, geçmişte bunun çok sayıda ve güzel örnekleri bulunduğunu belirtti. Hamzaçebi, çok kısa bir süre önce bir saatte 25 uluslararası anlaşmanın yasalaştırılabildiğini, yine toplamda yaklaşık 2 bin 800 maddeden oluşan ve temel yasa olarak görüşülse dahi yasalaşması ayları alacak beş kanun tasarısının, 3 günde kanunlaştırıldığını hatırlattı.

Genel siyasal konjonktür, tutuklu milletvekilleri meselesi ve siyasal gerginliklerin Meclisteki çalışmaları etkilediğini söyleyen Hamzaçebi, "Ancak şartlar ne olursa olsun Mecliste gerilimden uzak bir ortamı oluşturmak mümkündür." dedi.

"FRAK GİYMEYE DEVAM EDECEĞİM"

Hamzaçebi, geçen yasama yılının, Meclis Başkanvekili olarak yönettiği birleşimler açısından sorunsuz geçtiğini kaydetti.

Yeni içtüzük değişikliğiyle birleşimi yöneten TBMM Başkanvekillerinin frak giyme zorunluluğunun kaldırıldığının anımsatılarak, kendisinin frak giyip giymeyeceğine yönelik soruyu ise Hamzaçebi, "Daha önceki açıklamalarımda frak giymeye devam edeceğimi söylemiştim. Bu görüşümde bir değişiklik yok." diye cevapladı.İlgili Konular meclis TBMM
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş