Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


09:13, 22 Mart 2018 Perşembe
Güncelleme: 22:45, 28 Eylül 2017 Perşembe

  • Paylaş
Erdoğan: Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda hemfikiriz
Erdoğan: Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda hemfikiriz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili ziyaretler için Ankara'ya gelen Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, "Türkiye ve Rusya olarak, Suriye ihtilafının siyasi yoldan çözümüne yönelik ortak irade ve yakın işbirliğimizi sürdürme konusundaki kararlılığımızı bir kez daha teyit ettik." dedi.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin'le yaptığı ortak basın toplantısında "Irak ve Suriye dahil bölgesel konuları da mütalaa ettik. Gerek Irak'ın gerekse Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda hemfikiriz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile görüşmesinin ardından önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Bu yıl içinde değerli dostum ile beşince kez bir araya geliyoruz. Bakanlarımız Rus mevkidaşları ile görüşüyor. İkili münasebetlerin güçlenmesi önemli. İki ülke olarak konsey toplantılarına önem veriyoruz. Önümüzdeki konsey toplantısında Putin'i tekrar ağırlayacağız.

Daha önce 100 milyar dolar gibi bir hedef belirledik. İkili ilişkilerimizde önemli konulardan biri de enerji. Türk Akımı ve Akkuyu projelerine önem veriyoruz. Bugün bazı aksamaları görüştük. Bugün Irak ve Suriye konularını mütalaa ettik. Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünde hemfikiriz.

IKBY'deki referandumun hiçbir meşruiyeti yoktur. Kişisel, kısa vadeli çıkarlar uğruna hiçkimsenin bölgeyi tehlikeye atmaya hakkı yoktur. Referandum sonrası hassas dönemde, IKBY'nin daha vahim hatalar yapmasının önüne geçmeliyiz. Değerli dostum Putin ile Suriye'ye ilişkin güncel görüşmeleri ele aldık. İdlib'e yönelik çalışmalarımızın yoğun bir şekilde sürdürmesi kararı aldık.

Cenevre'deki siyasi süreçten memnuniyet duyuyoruz. Bundan sonraki süreci arkadaşlarımız ile sürdüreceğiz."

Putin'in konuşmasından satır başları şöyle:

-Samimi ve yapıcı bir görüşme oldu.

-  Suriye krizinin çözülmesi konusunda atılacak adımları değerlendirdik.

- Kuzey Irak'taki referandumu da görüştük. 

ERDOĞAN KÜLLİYE'DE KARŞILADI

Rusya Devlet Başkanı Putin'i taşıyan uçak, saat 18.25'te Esenboğa  Havalimanı'na indi. Putin'i, Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, Rusya'nın  Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov ve beraberindeki heyet karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne gelişinde Rusya Devlet Başkanı Putin'i makam aracından inerken karşıladı.  

Karşılamanın ardından merdivenlerde, Türkiye ve Rusya bayrakları önünde el sıkışarak poz veren Erdoğan ve Putin, daha sonra baş başa ve heyetler arası gerçekleştirecekleri görüşmelere geçti.

 İlgili Konular Türkiye rusya putin Erdoğan
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş