Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


10:15, 20 Ocak 2018 Cumartesi
15:18, 09 Ekim 2017 Pazartesi

  • Paylaş
Almanya'da koalisyon ön görüşmeleri başlıyor
Almanya'da koalisyon ön görüşmeleri başlıyor

Alman CDU ile CSU partileri, FDP ve Yeşiller Partisi ile koalisyon ön görüşmelerine 18 Ekim'de başlayacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in genel başkanlığını yaptığı Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ile Bavyera eyaletindeki kardeş parti konumundaki Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU), ülkede yeni koalisyon hükümetinin oluşturulması için ön görüşmelere 18 Ekim'de başlama kararı aldılar.

Başbakan Merkel, bugün Berlin'de CSU Genel Başkanı Horst Seehofer ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, 18 Ekim'de önce Hür Demokrat Parti (FDP), daha sonra da Yeşiller Partisi ile görüşeceklerini, 20 Ekim'de de tüm parti yetkilileri ile ortak bir toplantı yapacaklarını belirtti.

CSU ile ortak hareket ederek, ön görüşmelerde ekonomik gelişme, aile politikası ve dijitalleşme gibi vatandaşları yakından ilgilendiren konuların ele alınacağını ve bu konularda anlaşma sağlamaya çalışacaklarını ifade eden Merkel, vasıflı yabancıların Almanya'ya kabul edilmeleri konusunda da bir anlaşmaya varmak istediklerini söyledi.

Merkel, ülkeye her yıl en fazla 200 bin sığınmacı kabul edilmesini isteyen CSU ile anlaşma da sağladıklarını ve sığınmacıları yasa dışı yollardan Avrupa'ya getiren insan kaçakçılarına karşı mücadelelerini sürdüreceklerini kaydetti.

Almanya'nın gerekli önlemleri alarak, sığınmacı göçünü daha iyi bir şekilde kontrol ettiğini belirten Merkel, "Türkiye ile anlaşma var. Afrika ülkeleri ile de ortaklıklarımız." diye konuştu.

Seehofer de ülkeye her yıl en fazla 200 bin sığınmacı kabul edilmesi konusunda varılan anlaşmayla gelecekte olası göç dalgalarına karşı önlem alınmış olacağını savunarak, vasıflı yabancıların ve AB içinde serbest dolaşım hakkına sahip olan yabancıların bu sayıya dahil olmayacağını söyledi.İlgili Konular Almanya
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş