Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


09:04, 21 Haziran 2018 Perşembe
10:20, 01 Kasım 2017 Çarşamba

  • Paylaş
Özbekistan'a İran yolu açılacak
Özbekistan'a İran yolu açılacak

Afganistan Özbekistan’a İran limanlarına yol açacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afgan medyası devlet başkanı Eşref Gani'nin, yakın gelecekte Özbekistan'ı ziyaret ederek iki ülke arasında bir dizi işbirliği anlaşmaları imzalanacağını açıkladı.

Özbek tarafı ile görüşmenin ana konularından biri demiryolu iletişimi alanında işbirliği olacak. Bu işbirliğinin kapsamı, Mezar-ı Şerif'den kalkan trenlerin Afganistan'ın dört vilayetinden geçerek Herat'a ulaşan demiryolu hattının açılması olarak belirtildi. Özbekistan'ın bu hattın bir parçası olabileceği öne sürüldü.

Talnews ajansı Afganistan demiryolu departmanının yönetimine atıfta bulunarak Özbekistan'ın bu proje ile ilgilendiğini belirtti. Haberde Mezar-i Şerif'den Kunduz'a bir başka demiryolu hattının daha inşa edileceği de bildirildi.

Afganistan demiryolları yönetimi genel başkan yardımcısı Abdul Bari Seddiqi, projenin uygulanmaya başlaması ile Özbekistan'ın İran limanlarına doğrudan erişiminin sağlanacağına dikkat çekti.

Bu proje Özbekistan, Afganistan, Kırgızistan, İran ve Çin arasındaki ticareti artıracak. İlgili Konular Afganistan Özbekistan
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş