Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


04:35, 27 Mayıs 2018 Pazar
12:36, 02 Kasım 2017 Perşembe

  • Paylaş
G5 Sahel Gücü operasyonları başladı
G5 Sahel Gücü operasyonları başladı

Sahel'de terörle mücadele etmek amacıyla Mali, Moritanya, Çad, Burkina Faso ve Nijer'in oluşturduğu gücün ilk operasyonu Mali, Burkina Faso ve Nijer'i buluşturan sınırlarda düzenlendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

G5 Sahel Gücü'nün ilk operasyonu Mali, Burkina Faso ve Nijer'in ortak sınırlarında yapıldı.

Güvenlik yetkilileri yaptıkları açıklamada, Afrika'nın Sahel bölgesinde terörle mücadele etmek amacıyla Mali, Moritanya, Çad, Burkina Faso ve Nijer tarafından oluşturulan G5 Sahel Gücü operasyonlarının başlatıldığını ifade etti.

Yetkililer, Malili, Burkina Fasolu ve Nijerli askerlerden oluşan birliğin düzenlediği ilk operasyonun Mali, Burkina Faso ve Nijer'i bağlayan sınırlarda gerçekleştirildiğini söyledi.

Malili General Didier Dacko'nun komutasında hareket eden ve merkezi Mali'nin Sevare kentinde yer alan G5 Sahel Gücü, temmuz ayında Fransa ve uluslararası güçlerin desteğiyle oluşturulmuştu fakat operasyonlar finansal nedenlerden dolayı başlatılamamıştı.

Malili yetkililere göre, gücün göreve devam etmesini sağlayacak finansal sıkıntılar tamamen giderilemedi.

G5 Sahel Gücü'nün 5 bine yakın askerle, terör örgütleri ve silahlı gruplara karşı savaşan Fransız gücü ve BM istikrar misyonlarına destek vermesi bekleniyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş