Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


10:39, 18 Haziran 2018 Pazartesi
Güncelleme: 23:27, 06 Kasım 2017 Pazartesi

  • Paylaş
Fransa'dan Myanmar'a "Arakan'daki şiddete son ver" çağrısı
Fransa'dan Myanmar'a

Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, telefon görüşmesi gerçekleştirdiği Myanmar lideri Suu Çii'ye, Arakan'daki şiddet olaylarına son verme çağrısı yaptı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Myanmar lideri Aung San Suu Çii'ye, Arakan'daki şiddet olaylarına son verme ve bölgeye insani yardım kuruluşları ile basının girişinin sağlanması çağrısında bulundu.

Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Le Drian ve Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Çii'nin telefon görüşmesi gerçekleştirdikleri belirtildi.

Açıklamada Fransız bakanın, Arakanlı müslümanların toplu olarak zorunlu göçe tabi tutulması ve maruz kaldığı şiddet olayları nedeniyle Fransa'nın duyduğu derin kaygıyı aktardığı belirtilerek, "Arakan'da Myanmar güvenlik güçlerinin şiddet olaylarına son vermesi, ayrım yapmaksızın sivillerin can ve mal güvenliğinin sağlanması, bölgeye en kısa sürede ve serbestçe insani yardım kuruluşları ve basının girişinin garanti altına alınmasını talep etti." ifadelerine yer verildi.

Fransa'nın, Suu Çii tarafından yürütülen Myanmar'daki demokratik geçiş sürecini desteklediğe işaret edilen açıklamada, Le Drian'ın, 12 Ekim'de Myanmar sivil yönetiminin açıkladığı sığınmacıların geri dönüşü ve yerleştirilmeleriyle ilgili plana da destek verdiği kaydedildi.İlgili Konular myanmar fransa arakan
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş