Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


10:40, 18 Haziran 2018 Pazartesi
Güncelleme: 10:58, 08 Kasım 2017 Çarşamba

  • Paylaş
Arakanlıların kaldığı kampları ziyaret eden ABD'liler şoka girdi
Arakanlıların kaldığı kampları ziyaret eden ABD'liler şoka girdi

ABD Dışişleri Bakanlığı Nüfus, Mülteciler ve Göçten Sorumlu Müsteşar Vekili Henshaw, Arakan hakkında, "Kamplarda gördüklerimiz şok ediciydi. Mülteci krizi inanılmaz bir seviyede." dedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Arakanlıların kaldığı kampları ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Vekili Simon Henshaw, gördüklerini "şok ediciydi" sözleriyle tanımladı.

29 Ekim ile 4 Kasım tarihlerinde Myanmar ve Bangladeş'te bulunan Henshaw, Dışişleri Bakanlığının günlük basın toplantısına katılarak gözlemlerini paylaştı.

Henshaw, "Kamplarda gördüklerimiz şok ediciydi. Mülteci krizi inanılmaz bir seviyede. 25 Ağustos tarihinden beri evlerini terketmek zorunda kalan insanların sayısı 600 binden fazla. Kamplarda durum çok zor. İnsanlar çok zorluk çekiyor." dedi.

Kamplarda Arakan halkıyla da konuşma fırsatı bulduklarını kaydeden Henshaw, "Birçok mülteci gözyaşları içerisinde köylerinin nasıl yandığını, akrabalarının gözleri önünde nasıl öldürüldüğünü bize anlattılar." diye konuştu.

Henshaw, Myanmar'da hükümet yetkilileri ve Arakan toplumundan liderlerle görüştüklerini belirterek, Myanmar hükümetine "yerel halkı korumaları ve insan hakları ihlalleri konusunda soruşturma yapmaları" çağrısında bulunduklarını söyledi.İlgili Konular arakan ABD
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş