Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


04:39, 23 Ocak 2018 Salı
Güncelleme: 15:43, 08 Kasım 2017 Çarşamba

  • Paylaş
'İsrail, Filistin yönetimi ile barışmak istemiyor'
'İsrail, Filistin yönetimi ile barışmak istemiyor'
Foto: Arşiv

Eski ABD Dışişleri Bakanı Kerry, “İsrail, Filistin yönetimi ile barışmak istemiyor. İsrail hükümetinin çoğu bakanı bir Filistin devletinin kurulmasını istemiyor” dedi.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD’nin eski Dışişleri Bakanı John Kerry, İsrail hükümetinin Filistin yönetimi ile barışmak istemediğini belirtti.

İsrail Kanal 10 televizyonunun yayınladığı ses kaydında, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai emirliğinde bir toplantıda konuşan Kerry, “Şu andaki İsrail hükümeti, Filistin yönetimi ile barışmak istemiyor. İsrail hükümetinin çoğu bakanı bir Filistin devletinin kurulmasını istemiyor.” dedi.

“Filistinliler şiddete başvurmamak için çok fazla çaba harcadılar.” diyen Kerry, “Eğer senin barış isteyen liderlerin yoksa, eğer denklem değişmezse, önümüzdeki on yıl içinde bazı gençlerin geçen otuz yılda şiddete başvurmadık da hiçbir şey elde edemedik dememesine şaşırırım.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan İsrail’in Kanal 7 televizyonunun haberine göre Kerry’nin açıklamalarına tepki gösteren İsrail Başbakanlığı, “Başbakan (Binyamin Netanyahu) İsrail devletinin güvenlik ve ulusal maslahatı için sağlam tavır sergilemeye devam edecektir. Onu taviz vermeye sürükleyenler başaramadıkları için ondan memnun değiller.” açıklamasını yaptı.

Filistin’in Balfour Deklarasyonu için İngiltere’ye dava açtığı ifade edilen açıklamada, “Her şeyden önce barışın tesis edilmemesinin nedeni Filistinlilerin hiçbir sınır üzerinde İsrail’i tanımaya yanaşmamalarıdır. Şimdi de İngiltere’ye Balfour Deklarasyonu’ndan dolayı dava açıyorlar. John Kerry’nin bunu anlamaması üzüntü verici.” denildi.

Eski Başkan Barack Obama döneminde ABD Dışişleri Bakanlığı yapan Kerry, 2013-2017 yılları arasında görevde kaldığı sürece İsrail-Filistin barış müzakereleri için çalıştı, ancak başarılı olamadı.

İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmeleri, İsrail'in, "1967 sınırlarını, zorunlu göçe maruz bırakılan Filistinlilerin geri dönüş hakkını ve Yahudi işgal birimleri inşasına son vermeyi kabul etmemesi" nedeniyle Nisan 2014'te durmuştu.İlgili Konular İsrail filistin kerry ABD
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş