Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


01:26, 22 Mayıs 2018 Salı
Güncelleme: 19:47, 22 Kasım 2017 Çarşamba

  • Paylaş
Esed rejimi Doğu Guta'da 3 çocuğu daha öldürdü
Esed rejimi Doğu Guta'da 3 çocuğu daha öldürdü
Foto: Arşiv

Esed rejiminin kuşatması altındaki Doğu Guta'da bugün düzenlenen saldırılarda 3 çocuğun daha hayatını kaybettiği bildirildi. Rejimin önceki gün Doğu Guta'daki Kefer Batna beldesine gerçekleştirdiği roket saldırısında aynı aileden 4 çocuk hayatını kaybetmişti.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Beşşar Esed rejiminin Suriye'nin başkenti Şam'ın doğusundaki Doğu Guta bölgesinde yerleşim yerlerine bugün düzenlediği saldırılarda 3 çocuk daha hayatını kaybetti.

Esed rejimi, gerginliği azaltma bölgelerinden Doğu Guta'daki Arbin, Ayn Terma, Haresta ve Merc yerleşimlerine sabahın erken saatlerinden itibaren yoğun topçu saldırıları düzenledi.

Doğu Guta'daki sivil savunma (Beyaz Baretliler) kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Arbin beldesine öğle saatlerinde düzenlenen topçu saldırılarında aynı aileden 2 çocuk hayatını kaybetti.

Rejimin Haresta ilçesindeki yerleşim yerlerine öğleden sonra düzenlediği topçu saldırılarında ise bir kız çocuğu hayatını kaybetti.

Arama ve kurtarma çalışmalarını sürdüren sivil savunma ekipleri, yaralıları bölgedeki sahra hastanelerine taşıdı.

Esed rejiminin 14 Kasım'dan bu yana yoğun bir şekilde saldırdığı Doğu Guta'da ölen sivillerin sayısı 85'i aştı.

Rejimin önceki gün Doğu Guta'daki Kefer Batna beldesine gerçekleştirdiği roket saldırısında aynı aileden 4 çocuk hayatını kaybetmişti.

Rejimin 5 yıldır kuşatma altında tuttuğu Doğu Guta, Astana anlaşmaları çerçevesinde "gerginliği azaltma bölgesi" ilan edilmişti.

Rejimin garantörü Rusya, 22 Temmuz'da ateşkesin yürürlüğe girdiğini duyurmuştu ancak buna rağmen Esed rejiminin saldırıları aralıksız sürüyor.İlgili Konular Suriye esed Doğu Guta
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş