Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


10:04, 25 Nisan 2018 Çarşamba
16:43, 30 Kasım 2017 Perşembe

  • Paylaş
ABD: Türk Akımı projesine karşıyız
ABD: Türk Akımı projesine karşıyız

ABD Dışişleri Bakanlığı enerji kaynakları yetkilisi John McCarrick, Rusya'nın Türkiye'ye uzanacak ikili doğalgaz boru hattı projesi Türk Akımı'na karşı olduklarını açıkladı.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri bakan yardımcılarından olan McCarrick bugün yaptığı açıklamada, Rusya'dan Almanya'ya gidecek olan Nord Stream II doğalgaz boru hattının da inşa edilmeyeceğini söyledi.

Yetkili, Nord Steam II hattının, Rus hükümetinin Ukrayna'dan Avrupa'ya ulaşan boru hattının yönünü değiştirerek, Ukrayna'yı aldığı geçiş ücretinden mahrum bırakmak için düşündüğü siyasi bir proje olduğunu belirtti.

McCarrick, Rus doğalgaz şirketi Gazprom ile Avrupalı alıcılar arasında anlaşmaya varılırsa, Avrupalı şirketlerin Amerikan yaptırımlarına maruz kalma ihtimali öncesinde, hattın "çizgilerini" incelemeleri gerekeceğini söyledi.

Yetkilinin belirttiğine göre ABD, sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihracatını yöneten kuralları serbestleştiriyor ve talebi teşvik etmek için gerekli altyapıyı belirlemek amacıyla Avrupalı müttefikleriyle birlikte çalışma yapıyor.İlgili Konular ABD Türkiye Türk akımı
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş