"Balkanlarda Türkler ve Türk Kültürü" konferansı | Balkanlar | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


07:39, 19 Haziran 2018 Salı
10:16, 09 Aralık 2017 Cumartesi

  • Paylaş
"Balkanlarda Türkler ve Türk Kültürü" konferansı

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Günşen, "Balkanlar Türk yurdudur. Biz 1912 yılında en az Türkistan kadar, en az Anadolu kadar bizim olan bir ata yurdunu, vatanımızı kaybettik. Balkan coğrafyasına Güney Doğu Avrupa diyenlere itibar etmeyiniz çünkü amaçları vardır" dedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Günşen, Kırklareli Üniversitesi'nde düzenlenen "Balkanlarda Türkler ve Türk Kültürü" konferansında yaptığı konuşmada, Balkanların Türk kültür ve medeniyetinin coğrafyası olduğunu söyledi.

Balkanlara sahip çıkmaya gayret gösterdiklerini belirten Günşen, Balkanlar üzerinde oynanmak istenen oyunlara asla kanmayacaklarını dile getirdi.

"Balkan" adının Türkçe olduğunu vurgulayan Günşen, "Balkanlar Türk yurdudur. Biz 1912 yılında en az Türkistan kadar, en az Anadolu kadar bizim olan bir ata yurdunu, vatanımızı kaybettik. Balkan coğrafyasına Güney Doğu Avrupa diyenlere itibar etmeyiniz çünkü amaçları vardır. Bu, Balkan adını unutturmak adına yapılan sinsice bir davranıştır, Bulgarca, Macarca, Rumence, Sırpça, Türkçe, Arnavutça ve Yunanca dillerinin fonetiği içerisinde aynı şekilde telaffuz edilmektedir." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Günşen, öğrencilerin sorularını yanıtladı.İlgili Konular Balkan trakya üniversitesi
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş