Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


11:32, 21 Haziran 2018 Perşembe
13:12, 12 Aralık 2017 Salı

  • Paylaş
Nijerya'da askerlere saldırı: 6 ölü
Nijerya'da askerlere saldırı: 6 ölü

Nijerya'da Boko Haram'ın üstlendiği askeri noktalara saldırıda 6 asker hayatını kaybetti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Nijerya'da terör örgütü Boko Haram'ın askeri noktalara düzenlediği iki ayrı saldırıda 6 asker yaşamını yitirdi.

Yetkililer, ülkenin kuzeydoğusunda bulunan Borno eyaletindeki Damboa ve Bulaburin bölgelerinde düzenlenen saldırılarda 6 askerin öldüğünü bildirdi.

Damboa bölgesindeki saldırıda 4 asker hayatını kaybetti, 12 asker yaralandı. Bulaburin'de ise 2 asker öldürüldü.

Batı Afrika ülkelerinden Nijerya'da Boko Haram örgütü tarafından son 2 yılda düzenlenen saldırılarda en az bin kişi hayatını kaybetti.

Saldırılar daha çok ülkenin kuzeydoğusunda bulunan Borno, Yobe ve Adamawa eyaletlerinde yoğunlaşırken, ordu birlikleri tarafından düzenlenen operasyonlarda son 2 yılda 602 örgüt üyesi öldürüldü.

Nijerya'da 2000'li yılların başından bu yana varlık gösteren terör örgütü, liderleri Muhammed Yusuf'un gözaltındayken ölmesinin ardından 2009'da kitlesel şiddet eylemleri düzenlemeye başladı.

Ülkedeki terör saldırıları ve çatışmalar nedeniyle yüz binlerce kişi göç etmek zorunda kalıyor.İlgili Konular nijerya boko haram
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş