Çocuklarda geçmeyen öksürüğe dikkat | Çocuk Sağlığı | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


09:36, 23 Haziran 2018 Cumartesi
Güncelleme: 13:20, 21 Aralık 2017 Perşembe

  • Paylaş
Çocuklarda geçmeyen öksürüğe dikkat
Çocuklarda geçmeyen öksürüğe dikkat

Çocuk Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Doğru, çocuklarda görülen geçmeyen öksürüğün tedavisinin ancak altta yatan nedenin giderilmesiyle sağlanacağını belirterek, alttaki neden bulunmadan çocuğa öksürük kesici ilaçların verilmemesi gerektiğini bildirdi.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zeynep Kamil Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Çocuk Alerji-İmmünoloji Bölümü Sorumlusu Doç. Dr. Mahmut Doğru, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öksürüğün, solunum yolu hastalıklarının en önemli ve en sık görülen şikayetlerinden birisi olduğunu belirtti.

Aslında öksürüğün, solunum yollarında sekresyonların ve yabancı maddelerin temizlenmesinde önemli rolü olan koruyucu bir refleks olduğunu vurgulayan Doğru, "Öksürük çoğunlukla akciğer hastalıklarında görülmekle birlikte reflü, ilaç ve kalp hastalıkları gibi akciğer dışı nedenlerle de oluşabilir." dedi.

Doç. Dr. Doğru, "Çocuklarda öksürük genellikle viral enfeksiyonlarla ilişkidir ve çoğunlukla kendiliğinden düzelir. Gribal bir enfeksiyondan sonra öksürük; okul çağı çocuklarının yüzde 35-40'ında 10 güne kadar, solunum yolu enfeksiyonundan sonra okul öncesi çocukların yüzde 10'unda 25 güne kadar uzayabilir. Viral bir enfeksiyondan sonra 2-3 haftalık dönemde öksürük refleksi aşırı duyarlı hale gelir ve koku, egzersiz, ısı değişiklikleri gibi zararsız uyaranlar öksürüğü kolaylıkla uyarır." diye konuştu.

SÜRESİNE GÖRE ÖKSÜRÜĞE DİKKAT

Çocuk Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Doç. Dr. Mahmut Doğru, çocuklarda 2 haftadan kısa süren öksürüğün, akut öksürük olarak adlandırıldığını aktararak, bunun çoğunlukla viral üst solunum yolu enfeksiyonuyla ilişkili olduğunu belirtti.

Doğru, kronik veya geçmeyen öksürük için sürenin rehberlere bağlı olarak 3-12 hafta arasında değiştiğine dikkati çekerek, "Çoğunlukla çocuklarda 4 haftadan daha uzun süren öksürük, kronik öksürük olarak adlandırılmaktadır. Bu yüzden 4 haftadan yani yaklaşık 1 aydan uzun süre öksürük şikayeti olan çocuklar mutlaka doktora götürülmelidir." bilgisini verdi.

"KRONİK ÖKSÜRÜĞÜN NEDENİ ARAŞTIRILMALI"

Doğru, kronik öksürüğü olan çocuklarda, bazı klinik ve laboratuvar bulgularının varlığında spesifik öksürük nedenlerinin akla getirilerek, araştırılması gerektiğini anlatarak, şunları kaydetti:

"Özellikle geçmeyen öksürükle, öksürüğün balgamlı olması, balgamda kan bulunması, hışıltı, nefes darlığı, göğüs ağrısı, tekrarlayan akciğer enfeksiyonu, boğulur gibi olma sonrasında başlaması, bunlara eşlik eden kalp hastalığı, otoimmun, immünolojik, nörolojik ve gelişimsel hastalıklar, gelişme geriliği, beslenme güçlüğü, kronik ateş, muayenede çomak parmak, vizing (hışıltı), krepitasyon, göğüs duvarı anormalliği görülmesi, akciğer filmi veya solunum fonksiyon testlerinde anormallik gibi durumların herhangi birisi olan çocuklar mutlaka doktora götürülmelidir. Geçmeyen öksürüğün tedavisi altta yatan nedenin tedavisidir. Altta yatan neden bulunmadan geçmeyen öksürüğü olan çocuklara öksürük kesici ilaçlar verilmemelidir. Evde sigara içmek, tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonlarına yol açarak geçmeyen öksürüğe neden olabilir. Bu yüzden geçmeyen öksürüklü çocuğu olan ailelerde sigara içilmemelidir."Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş