Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


17:20, 24 Nisan 2018 Salı
Güncelleme: 14:45, 21 Aralık 2017 Perşembe

  • Paylaş
Çin’den BM’ye Arakan için yapıcı çözüm çağrısı
Çin’den BM’ye Arakan için yapıcı çözüm çağrısı

Çin Dışişleri Bakanlığı, uluslararası topluma Arakan sorununa yapıcı çözüm bulmak için harcanan çabalara destek verme çağrısında bulundu.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin Dışişleri Bakanlığı, uluslararası topluma Arakan sorununa yapıcı çözüm bulmak için harcanan çabalara destek verme çağrısında bulundu.

Bakanlık Sözcüsü Hua Çunying, başkent Pekin’de yaptığı olağan basın toplantısında, Myanmar hükümetinin, BM İnsan Hakları Myanmar Özel Raportörü Yanghee Lee’nin Arakanlı Müslümanlara karşı işlenen insan hakları ihlallerini soruşturmasına izin vermemesine ilişkin, “Uluslararası toplumun konuyu daha karmaşık hale getirmek yerine Bangladeş ve Myanmar arasında sorunun diyalog ile çözülmesine yapıcı destek sunmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

"KARŞILIKLI DİYALOG TEK ÇIKIŞ YOLU"

Ülkesinin ilke olarak sorunun karşılıklı saygı ve eşitlik çerçevesinde yapıcı diyalog ve iş birliği ile ele alınmasını savunduğunu belirten Hua, konunun karşılıklı diyalog ile çözülmesinin söz konusu iki ülke arasında tek çıkış yolu olduğunu ifade etti.

Arakan’ın tarihi, dini ve etnik sebeplerle Myanmar’ın iç işleri olduğuna dikkati çeken Sözcü Hua, komşu ülke olarak, Myanmar’ın siyasi istikrar, ulusal uyum ve ekonomik kalkınma içinde olmasını umduklarını söyledi.

BM İnsan Hakları Myanmar Özel Raportörü Lee, yaptığı yazılı açıklamada, Arakanlı Müslümanlara karşı işlenen insan hakları ihlalleri de dahil ülke genelindeki insan hakları ihlallerini araştırmak üzere gelecek ay Myanmar’a gideceğini ancak Myanmar hükümetinin ülkeye tüm erişim izinlerini iptal ettiğini kendisine bildirdiğini kaydetmişti.İlgili Konular BM Çin myanmar arakan
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş