Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


17:31, 24 Nisan 2018 Salı
Güncelleme: 18:14, 03 Ocak 2018 Çarşamba

  • Paylaş
IKBY sınır kapılarını henüz Bağdat'a devretmedi
IKBY sınır kapılarını henüz Bağdat'a devretmedi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin kontrolünde bulunan havalimanları ve sınır kapılarının yönetimini henüz merkezi hükümete devretmediği belirtildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak meclisinden Türkmen milletvekili Casım Muhammed Cafer, yaptığı açıklamada, "Bağdat ile Erbil arasında sınır ve havalimanlarının Bağdat'a teslimi, Peşmerge'nin 2003 öncesi sınırına geri çekilmesi ve IKBY'deki kurumlara Bağdat'tan mali denetim komitesinin gitmesini içeren 26 Ekim 2017 tarihli anlaşma belgesi mevcut. Ancak Kürtlerin bunları onayladığı haberleri doğru değil." dedi.

Bağdat ile Erbil arasındaki anlaşmanın Mesut Barzani tarafından reddedildiğini dile getiren Cafer, "IKBY'nin kontrolündeki havalimanları ve sınır kapılarını Bağdat'a teslim ettiği haberleri asılsızdır." ifadesini kullandı.

"İBADİ'NİN TUTUMU NET"

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'ye yakınlığıyla bilinen Cafer, "Cumhurbaşkanı Fuad Masum orta yol bulmaya çalışıyor. Ancak Başbakan İbadi'nin bu ulusal meseleden hiçbir taviz vermeden IKBY'nin belirtilen şartları yerine getirmesi gerektiği yönündeki tutumu net." diye konuştu.

Cafer, merkezi yönetim ile Erbil arasında IKBY memurlarının maaşlarının ödenmesi konusunda da müzakerelerin sürdüğüne dikkati çekerek şunları söyledi:

"Hükümet, maaşların ödenmesi sorumluluğunu üstüne aldı, ancak burada da memur sayısına ilişkin verilerle alakalı çetrefilli birçok durum söz konusu. Maliye Bakanlığı ve diğer ilgili birimler de konuyla yakından ilgileniyor."

Türkmen milletvekili Cafer, krizin tek çözüm yolunun Erbil'in anlaşma metnini kabul etmesine bağlı olduğunu kaydetti.

 İlgili Konular ırak Türkmen IKBY
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş