Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


01:59, 27 Nisan 2018 Cuma
16:52, 08 Ocak 2018 Pazartesi

  • Paylaş
İngiltere Dışişleri Bakanın'dan Kudüs açıklaması
İngiltere Dışişleri Bakanın'dan Kudüs açıklaması

"(Kudüs konusu) İsrailliler ile Filistinliler arasında müzakere edilmiş bir çözümle belirlenmelidir ve Kudüs, nihai olarak İsrail ve Filistin devletlerinin ortak başkenti olmalıdır"

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, başkent Londra'da Filistinli mevkidaşı Riyad el-Maliki ile bir araya geldi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığından konuya ilişkin yapılan açıklamada, Johnson'un görüşmenin ardından yaptığı değerlendirmeye yer verildi.

Ülkesi ile Filistin arasındaki ilişkiyi "güçlü ve çok eski" ifadeleriyle tanımlayan Johnson, Maliki ile bir araya gelerek iki ülke arasındaki ilişkinin daha da güçlendirilmesi konusundaki ortak arzuyu ele almaktan memnuniyet duyduğunu belirtti.

Johnson, görüşmenin yapıcı geçtiğini aktararak, şunları kaydetti:

"İngiltere'nin Filistin halkını ve iki devletli çözümü desteklemesi konusundaki kararlılığını, barış görüşmelerinin yenilenmesine yönelik duyulan acil ihtiyacı ve İngiltere'nin Kudüs'ün statüsüne ilişkin net ve uzun zamandır devam eden tutumunu bir kez daha yineledim. (Kudüs konusu) İsrailliler ile Filistinliler arasında müzakere edilmiş bir çözümle belirlenmelidir ve Kudüs, nihai olarak İsrail ve Filistin devletlerinin ortak başkenti olmalıdır."

Johnson, 2018 yılı ve sonrasında da Maliki ve Filistinli dostlarıyla iyi ilişkileri sürdürmeyi sabırsızlıkla beklediğini bildirdi.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş