Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


04:40, 27 Mayıs 2018 Pazar
Güncelleme: 22:31, 15 Ocak 2018 Pazartesi

  • Paylaş
KDP'den tartışmalı bölgelerdeki seçimlere boykot kararı!
KDP'den tartışmalı bölgelerdeki seçimlere boykot kararı!
Foto: Arşiv

IKBY Başkanı Mesut Barzani liderliğindeki KDP, Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerde seçimleri boykot edecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Eski Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP), Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerde genel seçimlere katılmayacağı bildirildi.

KDP Kerkük İl Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Halkın kendi temsilcisini seçebilmesi için oylamanın barış ve özgürlüğün olduğu bir atmosferde gerçekleşmesi lazım. Ancak şu anda Kerkük ve diğer tartışmalı bölgeler işgal altındadır. İstikrarsızlık söz konusu olduğu için bu bölgelerde seçimler yapılamaz. KDP olarak buradaki seçimleri boykot etme kararı aldık."

Açıklamada, Kerkük ve tartışmalı bölgelerde yaşayanlara da sandığa gitmeyip, seçimleri boykot etmeleri çağrısında bulunuldu.

Irak merkezi hükümetine bağlı ortak güçler, 16 Ekim 2017'de Peşmerge'nin 3 yıldan uzun süredir elinde tuttuğu Kerkük ve tartışmalı bölgelerin kontrolünü ele geçirmek için operasyon düzenlemiş, kısa süre içinde bu bölgelerde tam hakimiyeti sağlamıştı.

Irak'ta genel seçimlerin, 12 Mayıs 2018'de yapılması kararlaştırılmıştı.İlgili Konular IKBY mesut barzani KDP
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş