Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


06:21, 28 Mayıs 2018 Pazartesi
09:30, 12 Şubat 2018 Pazartesi

  • Paylaş
Ruhani'den 'seçim özgürlüğü' ve 'özel yaşam' açıklaması
Ruhani'den 'seçim özgürlüğü' ve 'özel yaşam' açıklaması

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, İran devriminin 39. yıl dönümü nedeniyle yaptığı konuşmada, ülkedeki bireysel özgürlük ve özel yaşamın gizliliğine ilişkin açıklamalarda bulundu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkedeki bireysel özgürlük ve özel yaşamın gizliliğine ilişkin, "İnsanları rahat bırakalım. Halkın özel yaşamına müdahale etmeyelim çünkü insanların özel yaşamı sadece onları ilgilendirir." dedi.

Ruhani, İran devriminin 39. yıl dönümü nedeniyle Tahran Azadi Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Seçimlere önem verilmesi ve halkın tercihlerine saygı gösterilmesi ile insanların görüşü ne olursa olsun seçme ve seçilme haklarının olmasının önemine işaret eden Ruhani, kurumların ve erklerin insanların seçimiyle belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Ruhani, İslam'da 40 kişinin ölen birinin ardından "İyi biriydi" demesinin itibar gördüğünü anımsatarak, İran'da 400 kişinin, geniş bir kitlenin ya da milyonlarca insanın bir aday için "İyidir" demesinin de yeterli kabul edilmesi gerektiğine dikkati çekti.

"İNSANLARIN SEÇİMLERE KATILMASINI KOLAYLAŞTIRMALIYIZ"

Halka güvenilmesinin ve bunun için yasal yolları kolaylaştırmanın zaruri olduğuna vurgu yapan Ruhani, "İran halkının temsilcisi olarak bu görüşü ifade ediyorum. İnsanların seçimlere katılımını kolaylaştırmalıyız." şeklinde konuştu.

Ruhani, halkın yönetime daha fazla katkı sağlaması, bunun için gerekirse kanun çıkarılması ya da yasal düzenlemelere gidilmesi gerektiğini belirtti.

Herkesin kendi düşüncesi ve yaklaşımıyla seçimlere katılmasının önemine de değinen Ruhani, parlamento, konseyler, Uzmanlar Meclisi, Anayasayı Koruyucular Konseyi ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin daha özgür şartlarda yapılması gerektiğini ifade etti.

Ruhani, ülkede bireysel özgürlüklerin ve özel yaşamın gizliliğinin altını çizerek, "İnsanları rahat bırakalım. Halkın özel yaşamına müdahale etmeyelim çünkü insanların özel yaşamı sadece onları ilgilendirir." dedi.İlgili Konular ruhani iran
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş