Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


10:21, 18 Haziran 2018 Pazartesi
12:31, 16 Şubat 2018 Cuma

  • Paylaş
Çavuşoğlu, ABD ile normalleşmenin işaretini verdi
Çavuşoğlu, ABD ile normalleşmenin işaretini verdi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "(ABD ile) İlişkilerimizi normalleştirme konusunda bir anlayışa vardık" dedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada, "(ABD ile) İlişkilerimizi normalleştirme konusunda bir anlayışa vardık" dedi.

Bir dizi ziyaret için Türkiye'ye gelen Tillerson ile ortak basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Bu ziyareti önemli ve faydalı buluyoruz. Sadece ikili ilişkiler değil, bölgesel konulardaki yaklaşımlarımız da değerlendirilmiştir.

Dün akşamdan bu yana ortaya koyduğumuz irade ile ilişkilerimizi normalleştirme konusunda bir anlaşmaya vardık. Umarım bu ziyaret sonrası ilişkilerimizin tekrar rayına girmesi için iki müttefik gibi güveni yeniden tesis ederiz.

Sorunları ele alacağımız mekanizmalar oluşturacağız. Kurulacak mekanizmalar topu taca atmak değil.
İlişkilerimizin tekrar yoluna girmesi için önemli olan bu ziyaretler neticesinde birlikte geleceğe yönelik adımlar atarız ve neticeleri alırız. İki müttefik gibi bölgesel iş birliğimizi güçlendiririz.

Çavuşoğlu'ndan sonra sözü alan Tillerson da şunları söyledi:

Türkiye-ABD arasındaki ilişkiler son derece derin.
Sivil halka zarar gelmemesi için Türkiye'den bazı ricalarımız var.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş