Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


13:21, 21 Haziran 2018 Perşembe
14:35, 20 Şubat 2018 Salı

  • Paylaş
Çocuk istismarcılarına 'kimyasal' ceza yasası geliyor
Çocuk istismarcılarına 'kimyasal' ceza yasası geliyor

Adalet Bakanı Gül, çocuk istismarına ilişkin, kimyasal hadımın birkaç gün içinde gündeme gelebileceğini söyledi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde, gazetecilerin, "çocuklara yönelik suçlarla ilgili olarak yapılan çalışmalar" konusundaki sorusu üzerine, bu sorunun çözümüne ilişkin birçok başlığın bulunduğunu belirtti. Gül, bunların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulunda da ele alındığını bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ başkanlığında ilgili bakanların arasında bulunduğu bir komisyonun kurulduğunu aktaran Gül, "Bütün tedbirleri, sorunların çözümüne yönelik yapılması gereken diğer tüm adımların hepsini de masaya yatırıp değerlendireceğiz." ifadesini kullandı.

Özgecan Aslan cinayetinin ardından, Türk Ceza Kanunu'na yönelik çalışmalar yapıldığını anımsatan Gül, ancak ihtiyaçlar ve gelişmeler karşısında hangi adımların atılacağı konusunun titizlikle ele alındığını söyledi.

Adalet Bakanlığınca, kimyasal kastrasyonla ilgili çıkarılan, Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlarda Hükümlü Olanlara Uygulanacak Tedavi Hakkında Yönetmelik'in yürütmesinin, Danıştay tarafından "yok edilme" ibaresinden dolayı durdurulduğunu belirten Gül, bu konu üzerinde çalıştıklarını aktardı.

Gül, "Mahkeme kararıyla, infaz süresince, kimyasallarla cinsel isteği azaltma ve ortadan kaldırma konusunu birkaç gün içinde yürürlüğe koyma hususunda irademiz var." diye konuştu.

Farklı bir düzenleme ile bu konuyu değerlendireceklerini belirten Gül, "Bunu da karara bağlayacağız veya kanunla değerlendireceğiz." ifadesini kullandı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, "idam cezası geldiği takdirde destek vereceklerine" ilişkin sözlerinin hatırlatılması üzerine Gül, "Bunlar tabii ki parlamentonun vereceği karar. Bu karar, grup başkanlarımızın, partilerimizin yetkili organlarının vereceği bir karardır. Bu hususta bir söz söylemek şu anda doğru değil." cevabını verdi.

"İttifak görüşmelerine" ilişkin bir soru üzerine de Bakan Gül, siyasi partilerin sandıktan çıkan oylarının hiçbirinin zayi olmayacağı, seçme hakkının hiçbir şekilde ihlal edilmeyeceği bir düzenleme yapıldığını söyledi.

Öte yandan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan da "çocuklara karşı işlenen suçlar konusunda kurulan komisyona" ilişkin soru üzerine, komisyonda konuyla ilgili her şeyin masaya yatırılacağını ve vatandaşların duyarlılıkları da dikkate alınarak çalışmalar yürütüleceğini kaydetti.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş