Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


11:32, 21 Haziran 2018 Perşembe
Güncelleme: 23:34, 26 Şubat 2018 Pazartesi

  • Paylaş
Nijerya'da Boko Haram'ın kaçırdığı kızların okulu kapatıldı
Nijerya'da Boko Haram'ın kaçırdığı kızların okulu kapatıldı
Foto: Arşiv

Yobe Eyaleti'nde Boko Haram örgütü tarafından kaçırılan 111 kız öğrencinin eğitim gördüğü okul, öğrencilerin tamamı kurtarılana kadar kapatıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Batı Afrika ülkesi Nijerya'da, Boko Haram örgütü tarafından kaçırılan 111 kız öğrencinin eğitim gördüğü okulun geçici olarak kapatıldığı bildirildi.

Yerel basındaki haberlere göre, Yobe eyaleti Eğitim Yetkilisi Mohammed Lamin yaptığı açıklamada, Dapchi bölgesinde örgütün kaçırdığı 111 kız öğrencinin eğitim gördüğü okulun öğrencilerin tamamı kurtarılana kadar kapalı kalacağını belirtti.

Lamin ayrıca, kurtarılan 50 kız öğrencinin zihinsel olarak okula gitmeye hazır olmadığını ifade etti.

Nijerya'da 19 Şubat'ta Boko Haram tarafından eyaletin Dapchi bölgesinde bulunan kız okuluna baskın düzenlenmiş, ardından 111 öğrencinin kaybolduğu bildirilmişti.

Yobe Eyalet Valisi İbrahim Geidam, yaptığı açıklamada, Boko Haram örgütü tarafından okul baskını sırasında kaçırılan kız çocuklarından 50'sinin kurtarıldığını belirtmişti.

Nijerya'da 2000'li yılların başından bu yana varlık gösteren Boko Haram örgütü, liderleri Muhammed Yusuf'un gözaltındayken ölmesinin ardından 2009'da kitlesel şiddet eylemleri düzenlemeye başlamıştı. Terör örgütünün saldırıları ve çatışmalar nedeniyle yüz binlerce kişi göç etmek zorunda kalmıştı.

 


İlgili Konular boko haram nijerya
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş