Hollanda'daki Türk Partisinden tehditlere karşı açıklama | Avrupa | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


03:12, 25 Haziran 2018 Pazartesi
14:35, 27 Şubat 2018 Salı

  • Paylaş
Hollanda'daki Türk Partisinden tehditlere karşı açıklama
Hollanda'daki Türk Partisinden tehditlere karşı açıklama

Hollanda'da Türk ve göçmen çoğunluğun içinde bulunduğu Denk Parti Genel Başkanı Öztürk, Ermeni soykırımı iddialarına ret oyu vermesi sonrası "Yalan haberlerden dolayı tehditlere maruz kalıyoruz" dedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hollanda'da Denk Parti Genel Başkanı Selçuk Öztürk, "Ülkede bazı medya kuruluşları ve yorumcuların yazdıkları yalan haberlerden dolayı tehditlere maruz kaldıklarını" açıkladı.

Üyelerinin çoğunluğunu Türk ve göçmenlerin oluşturduğu Denk Partisinin Genel Başkanı Öztürk, yaptığı yazılı açıklamada, Denk Partisi milletvekillerinin yıllardır vatan haini olarak gösterildiğini, gazetelerin doğru olmayan haberleri nedeniyle için parti liderlerinden Tunahan Kuzu'nun birçok kez tehdit aldığını ve güvenlik olmadan yerel seçim kampanyalarına katılamayacaklarını belirtti.

Diğer milletvekillerinin de tehditlere maruz kaldığını kaydeden Öztürk, hiçbir milletvekilinin vatan haini olarak gösterilmemesi gerektiğini vurguladı.

Öztürk, "Son yıllarda farklı düşünceye sahip olmak tehditlere maruz kalmaya sebep oluyor. Parti olarak bütün milletvekillerinin özgürce ve güvenli bir şekilde kendi düşüncesini belirtebilmesi gerektiğini savunuyoruz. Milletvekillerine yapılan tehditlerin her türlüsüne karşıyız." ifadesini kullandı.

Denk Partisinin daha önce tehditlere maruz kalan rakip partilerden milletvekillerini savunduğunu kaydeden Öztürk, "Diğer partiler, Denk Partisi milletvekillerine yapılan tehditleri kınamakta geri kalıyorlar." eleştirisinde bulundu.

Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD), Sosyalist Parti (SP) ve Yeşil Sol Partisinin (GL) ortak açıklama yaparak kendilerine mensup Türk kökenli milletvekillerinin arkasında durduklarını anımsatan Öztürk, Denk Partisi milletvekillerinin de açıklamaya eklenmesi gerektiğini ifade etti.

Hollanda Parlamentosu, 1915 olayları ile ilgili Ermeni iddialarını "soykırım" olarak tanımıştı. Parlamento'da 3'e karşı 142 oyla kabul edilen önergeye sadece Denk Partisi karşı oy kullanmıştı.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş