Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


10:21, 18 Haziran 2018 Pazartesi
12:24, 03 Mart 2018 Cumartesi

  • Paylaş
Özbekistan'da muhalif gazeteci Rozimuradov 19 yıl sonra serbest
Özbekistan'da muhalif gazeteci Rozimuradov 19 yıl sonra serbest
Foto: Arşiv

Özbekistan'da faaliyeti yasaklanan "Erk" partisi üyesi ve muhalif gazeteci Yusuf Rozimuradov serbest kaldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan'da muhalif parti üyesi ve gazeteci Yusuf Rozimuradov 19 yıllık mahkumiyetinin ardından serbest bırakıldı.

Özbekistan İnsan Hakları Müstakil Teşkilatından yapılan açıklamada, 60 yaşındaki Rozimuradov'un 19 yıllık mahkumiyetinin ardından salıverildiği duyuruldu. Rozimuradov'un evinde ve sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. 

Açıklamada, Rozimuradov'un salıverilmesinin ülkedeki reformların sonucu olduğu ifade edildi. 

Faaliyeti yasaklanan "Erk" siyasi partisi üyesi ve muhalif gazeteci Rozimuradov, 1999 yılında yasa dışı örgüte üye olma ve anayasal rejime muhalefet gerekçesiyle 15 yıl hapis cezasına çarptırılmış, cezası daha sonra "cezaevi disiplinini ihlal ettiği" gerekçesiyle 2014 yılında uzatılmıştı. 

ABD'nin Taşkent Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada da Rozimuradov'un serbest bırakılmasından duyulan memnuniyet dile getirilirken, hükümete diğer siyasi mahkumları da serbest bırakma çağrısı yapıldı. 

Ülkede muhalif fikirleriyle bilinen ve cezaevinde tutulan Samandar Kukanov, Camşid Karimov ve Murad Jurayev, aktivistler Azam Farmonov, Azam Turgunov ve İsrailcan Haldarov ile gazeteciler Salican Abdurahmanov, Muhammed Bekcan ve Dilmurad Sayidov son bir yılda serbest bırakılmıştı.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş