Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


18:41, 20 Mayıs 2018 Pazar
12:43, 22 Mart 2018 Perşembe

  • Paylaş
Maldivler'de 45 gündür uygulanan OHAL kaldırıldı
Maldivler'de 45 gündür uygulanan OHAL kaldırıldı

Maldivler Devlet Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Devlet Başkanı Yamin Abdül Gayyum tarafından 5 Şubat'ta ilan edilen OHAL'in kaldırıldığı belirtildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Maldivler'de 45 gündür uygulanan olağanüstü halin (OHAL) kaldırıldığı bildirildi.

Devlet Başkanlığından yapılan açıklamada, Devlet Başkanı Yamin Abdül Gayyum tarafından 5 Şubat'ta ilan edilen OHAL'in kaldırıldığı duyuruldu.

Yüksek Mahkeme, geçen ay başında hapisteki muhalefet liderlerinin serbest bırakılmasına ve yargılamaların yeniden yapılmasına oy birliğiyle karar vermişti. Mahkeme, Devlet Başkanı Yamin Abdül Gayyum'un en yakın müttefiklerinden Meclis Başkanı Abdullah Mesih Muhammed'in başkanlığının düşürülmesine destek verdiği için görevden alınan 12 milletvekilinin de göreve iadesine hükmetmişti.

Yamin Abdül Gayyum, mahkemenin kararının "yetki gaspı olduğunu" ve "ulusal güvenliği tehdit ettiğini" ileri sürerek kararı tanımayacağını açıklamıştı.

Hükümetin mahkeme kararını tanımamasının ardından ülkede halk sokaklara dökülmüştü. Hükümet karşıtı gösterilerde güvenlik güçleri ile protestocular arasında yaşanan çatışmaların ardından Devlet Başkanı Yamin Abdül Gayyum, ülkede 15 günlük olağanüstü hal ilan etmişti. 

Olağanüstü halin ardından, görevdeki Devlet Başkanı Yamin Abdül Gayyum'un üvey kardeşi Mamun Abdül Gayyum, hakkındaki hükümeti devirmeye teşebbüs suçlamasıyla 6 Şubat'ta gözaltına alınmıştı. Polis, aynı gün, Başyargıç Abdullah Said ve yargıç Ali Hamid'i de gözaltına almış ancak yargıçların hangi suçlamayla gözaltına alındıklarına dair açıklama yapılmamıştı.

Parlamento, 20 Şubat'ta, süregelen siyasi ve hukuki anlaşmazlıktan dolayı 5 Şubat'ta ilan edilen olağanüstü halin 30 gün uzatılmasını onaylamıştı. İlgili Konular OHAL maldivler
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş