Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


15:22, 20 Nisan 2018 Cuma
11:55, 12 Nisan 2018 Perşembe

  • Paylaş
Kudüs'te Müslüman olarak yaşamanın bedeli: Fakirlik
Kudüs'te Müslüman olarak yaşamanın bedeli: Fakirlik

İsrail'in baskılarına rağmen Kudüs'te hayatta kalma savaşı veren yerel halkın geçim kaynağı olan turizme yapılan engellemeler esnafı zor durumda bıraktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin'de İsrail askerlerinin hayatlarını zorlaştırdığı Kudüslülerin neredeyse yarısının tek geçim kaynağı olan turizm sektörüne de engel koyuluyor.

İsrail yönetiminin Filistinlilere ait otellere ağır vergi ve yaptırım uygulamasının yanısıra İsrail askerleri de Filistinli esnafların yollarını kapatarak turizmin gelişmesini engellemeye çalışıyor. Ekonomik olarak geçim sıkıntısı yaşayan Kudüs halkı zor hayat şartlarında ayakta kalmaya çalışıyor.

Kudüs'e yerleştirilen Yahudiler her türlü imkana sahipken bölgenin asıl yerlisi Filistinliler'in uüzde 75'i fakirlik içinde yaşıyor.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, işgal altındaki Kudüs ekonomisinin yaklaşık yüzde 40’ı turizme bağlı, ancak İsrail’in uygulamalarından ötürü Kudüs’teki Filistinli esnaflar dükkanlar ve otellerini kapalı tutmak zorunda kalıyor. Son baskıların ardından Doğu Kudüs’teki otellerin sayısının 43’ten 28’e düştüğü bildiriliyor.

Kudüs’e ziyarete gelen yabancı turistlerin şehrin batı kısmına yönlendirildiğini belirten Kudüs Turizm Dairesi Başkanı Raid Saade “Kudüs’ü ziyaret eden yabancı turistlerin ancak yüzde 8'inin parası Kudüslü Müslüman esnafın eline geçiyor. Turizmden gelen paranın yüzde 92'si İsrail'in hizmetlerini kullanmak zorunda kalıyor.

 

 İlgili Konular Kudüs israil filistin
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş