Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


11:55, 22 Nisan 2018 Pazar
Güncelleme: 15:33, 12 Nisan 2018 Perşembe

  • Paylaş
Hamaney'in Danışmanı Velayeti, Doğu Guta'da
Hamaney'in Danışmanı Velayeti, Doğu Guta'da

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Uluslararası İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti, Esed rejiminin 5 yıl kuşatma altında tuttuktan sonra zorunlu tahliyeler sonucu ele geçirdiği Doğu Guta'ya geldi.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Uluslararası İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti, Esed rejiminin 5 yıl kuşatma altında tuttuktan sonra zorunlu tahliyeler sonucu ele geçirdiği Doğu Guta'ya geldi.

İran devlet televizyonunun haberine göre, Suriye'nin başkenti Şam'a gelen Velayeti, dün öğleden sonra Doğu Guta'yı ziyaret etti.

Haberde, Velayeti'ye İran'ın Şam Büyükelçisi Cevad Türkabadi'nin de eşlik ettiği belirtildi.

Esed rejimi, Rusya ve İran destekli güçler, 5 yıl boyunca ablukada tutulan Doğu Guta'ya Astana anlaşmalarıyla çatışmasızlık bölgesi ilan edilmesine karşın şiddetli saldırılar düzenlemeye devam etmişti. Bombardımanlarda binlerce sivil hayatını kaybetmiş, abluka nedeniyle kıtlık ve hastalıklardan ölümler yaşanmıştı.

Suriye'de Esed rejiminin 7 Nisan'da Doğu Guta'da muhaliflerin kontrolündeki son nokta olan Duma ilçesinde sivil yerleşimlere düzenlediği kimyasal silah saldırısında 78 sivil hayatını kaybetmişti.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş