Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


11:55, 22 Nisan 2018 Pazar
15:53, 13 Nisan 2018 Cuma

  • Paylaş
Ahmedinejad'a eski kabinesindeki 43 üst düzey isimden suçlama
Ahmedinejad'a eski kabinesindeki 43 üst düzey isimden suçlama

Eski İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, ülke yönetimine ilişkin eleştirileri nedeniyle eski kabinesinde görev yapmış bakanların da aralarında olduğu 43 üst düzey isim tarafından hedef alındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Eski İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, ülke yönetimine ilişkin eleştirileri nedeniyle eski kabinesinden ağır suçlamalarla karşılaştı.

Ahmedinejad döneminde görev yapmış bakanların da aralarında olduğu 43 üst düzey isim, son aylarda rejime karşı eleştiriler yönelten eski cumhurbaşkanını yayınladıkları bir bildiriyle hedef aldı.

Ahmedinejad'ın ülke yönetimine yönelik eleştirilerinin "radikal ve yıkıcı" olarak nitelendirildiği bildiride, "ülkeyi karıştırmak isteyen yabancı düşmanlara zemin hazırlamakla" itham edilen Ahmedinejad'a, "devrimin ilkelerine geri dön" çağrısı yapıldı.

Bir süredir ülke yönetimi ve lider Ayetullah Ali Hamaney'e yönelik eleştirileriyle ön plana çıkan Ahmedinejad'ın adı devam eden yolsuzluk soruşturmalarında geçiyor.

Ahmedinejad döneminde Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak görev yapan Hamid Bekayi, yolsuzluk iddiasıyla yargılandığı davada 15 yıl hapse mahkûm edilmişti. Ahmedinejad'ın bir diğer yardımcısı İsfendiyar Rahim Meşai de Tahran Devrim Mahkemesi'nin yürüttüğü yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklanmıştı.

Ahmedinejad, yargının kararlarına karşı çıkarak Yargı Erki'nin kendi yolsuzluğunu bu gibi adımlarla örtbas etmek istediğini savunmuştu. Yargı Erki Sözcüsü Gulamhüseyin Muhsin Ejei ise eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ı yardımcıları hakkında açılan yolsuzluk soruşturmalarıyla ilgili hukuki süreci baltalamaya çalışmakla itham etmişti.İlgili Konular iran ahmedinejad
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş