Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


02:43, 27 Mayıs 2018 Pazar
09:28, 20 Nisan 2018 Cuma

  • Paylaş
Kolombiya'da ELN-EPL çatışmasında 2 sivil öldü
Kolombiya'da ELN-EPL çatışmasında 2 sivil öldü
Foto: Arşiv

Catatumbo bölgesinde San Calixto kenti kırsalındaki çatışmada iki sivil hayatını kaybetti, aralarında 14 yaşında bir çocuğun da bulunduğu bazı kişiler yaralandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kolombiya'da yasa dışı sol silahlı gruplar Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) ve Halk Kurtuluş Ordusu (EPL) arasında çıkan çatışmada iki sivil öldü. 

Venezuela sınırına yakın bölge Catatumbo'da koka üretimi ve yasa dışı sınır geçişlerini kontrol etmek ülkedeki iki isyancı silahlı sol grup ELN ile "Los Pelusos" olarak da bilinen EPL arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Ulusal basındaki haberlere göre, San Calixto kenti kırsalındaki bir mahallede yaşanan çatışmalarda iki sivil hayatını kaybetti.

Çatışmanın yaşandığı bölgeye ulaşabilen bir belediye yetkilisi, sayısı tam olarak bilinmeyen yaralılar arasında 14 yaşında bir çocuğun da bulunduğunu aktardı.

Yetkili, kimsenin sokağa çıkamadığı ve bir evin hedef alındığı çatışma bölgesine ancak bir ambulans sayesinde ulaşabildikleri bilgisini paylaştı. 

Catatumbo bölgesindeki başka bir noktada ise resmi bir binaya, motosikletli kişilerce el yapımı patlayıcılarla saldırı düzenlendi.

Ölen ya da yaralananın olmadığı saldırıda binada hasar meydana geldi. 

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) çatışmalardan 20 binin üzerinde insanın etkilendiğini, 12 binden fazla Kolombiyalının, eğitim, sağlık ve su gibi kamu hizmetlerinden yararlanamadığını açıklamıştı.

Yaklaşık 40 gündür devam eden çatışmaların yoğunlaştığı 14 Mart'tan bu yana 2 binin üzerinde insan yaşadıkları yeri terk etmek zorunda kalmıştı. 

Bölgede ELN ve EPL dışında uyuşturucu ticareti ve koka üretimini kontrol eden paramiliter güçlerin de aralarında bulunduğu birçok silahlı çete varlık gösteriyor.

 


İlgili Konular ELN EPL Kolombiya
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş