Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


14:33, 20 Mayıs 2018 Pazar
12:17, 02 Mayıs 2018 Çarşamba

  • Paylaş
TİKA'dan Moro Müslümanlarına mobil klinik desteği
TİKA'dan Moro Müslümanlarına mobil klinik desteği

TİKA, Filipinler'de Moro Müslümanlarının yaşadığı Bangsamoro bölgesinde sağlık hizmetine ulaşamayan halk için, cerrahi müdahale dahil her türlü tıbbi tedavinin yapılabileceği tam teçhizatlı kliniği yetkililere teslim etti.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Filipinler'de Moro Müslümanlarının yaşadığı Bangsamoro bölgesinde sağlık hizmetine ulaşamayan halk için tam donanımlı operasyonel mobil klinik desteğinde bulundu.

TİKA'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, cerrahi müdahale dahil her türlü tıbbi tedavinin yapılabileceği tam teçhizatlı klinik yetkililere teslim edildi.

Mobil kliniğin teslim edilmesi amacıyla Cotabato'da düzenlenen törene, Mindanao Adası'nın farklı bölgelerinden üst düzey yönetici, çeşitli kurum temsilcileri ile bölge halkı katıldı.

Törende konuşan TİKA Filipinler Koordinatörü Yeşim Baktır, "Bölgenin geçtiği bu tarihi süreçte Türk halkı adına ülkede ve bölgede gerçekleştirdiğimiz projeleri yardım olarak düşünmeyiniz. Biz sizlerle paylaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

Hasta bakımı, ameliyathane ve doktor odalarının olduğu klinikte, anestezi cihazı, kardiyak monitör, oksijen tankı ve ameliyat araç gereçleri de bulunuyor.

Filipinlerin en az gelişmiş bölgesi olan ve çoğunlukla Müslüman halkın yaşadığı Bangsamoro halkının yarısından çoğu sağlık hizmetlerine yeterli erişim sağlayamıyor.

Moro İslami Kurtuluş Cephesi'nin yaklaşık 40 yıl süren ve 120 bin kişinin ölümüne sebep olan çatışmaların ardından hükümet ile 2014'te başlattığı Bangsamoro Barış Süreci kapsamında, sağlık imkanlarının geliştirilmesi öncelikli konu başlıklarından biri olarak yer alıyor.İlgili Konular Moro Müslümanları TİKA
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş