Tacikistan'da medya özgürlüğü kısıtlanıyor | Orta Asya | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


06:28, 27 Mayıs 2018 Pazar
12:16, 04 Mayıs 2018 Cuma

  • Paylaş
Tacikistan'da medya özgürlüğü kısıtlanıyor
Tacikistan'da medya özgürlüğü kısıtlanıyor

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı işbirliği ile Tacikistan'da düzenlenen konferansta ülkede basın özgürlüğünün çok büyük sorun olduğu belirtildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan'ın Başkenti Duşanbe’de uluslararası basın özgürlüğü günü dolayısıyla "Konuşma özgürlüğünün bölgedeki fırsatları ve potansiyeli" adlı bir konferans düzenlendi. 

Ozodi radyosunda yer alan habere göre, toplantıya ülkedeki Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Ofisi ve Tacikistan Medya Konseyi ev sahipliği yaptı. Toplantıda günümüzde Orta Asya ülkelerinde gerçekleri söylemenin giderek daha zor hale gelmekte olduğu belirtildi. 

Siyaset uzmanı Nurali Davlatov yaptığı açıklamada, "Tacikistan’da son iki senedir otosansür artmakta ve gazetecilerin haber kaynaklarına ulaşması sınırlanmaktadır. Mali kriz nedeniyle bazı medya organları kapatıldı, onlarca gazeteci işini kaybetti, bazı gazeteciler ise ülkeyi terk ettiler." dedi.

Konferansta son yıllarda Tacikistan’da “Sughd”, “Gerçekler ve Yorumlar”, “Nuri Zindagi”, “Chomea”, “Millat”, “Nigoh”, “TojNews ve Ozodagon” gibi bağımsız gazete, dergi ve haber ajansının faaliyetinin durdurulduğu bildirildi.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş