Balkanlar, dünyaya örnek olmalı | Güncel | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


07:38, 19 Haziran 2018 Salı
13:48, 05 Mayıs 2018 Cumartesi

  • Paylaş
Balkanlar, dünyaya örnek olmalı
Balkanlar, dünyaya örnek olmalı

Edirne Valisi Günay Özdemir, Uluslararası Kakava ve Hıdrellez Şenlikleri'ni yerinde takip etmek için Edirne'ye gelen Bulgar gazeteciler ile görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası Kakava ve Hıdırellez Şenlikleri'ni yerinde takip etmek için Edirne'ye gelen Bulgar gazeteciler, Vali Özdemir'i ziyaret etti.

Bulgar gazeteci heyetini makamında kabul eden Edirne Valisi Günay Özdemir, Bulgaristan ve Türkiye'nin birçok ortak yönünün olduğunu belirterek, iki milletin de tarih boyunca ortak bir yaşam kültürü geliştirdiğini söyledi.

Özdemir, Balkanların ortak yaşam kültürünün en güzel örneklerinin sergilendiğini coğrafyaların başında geldiğini de belirtti.

Balkanların bu yönüyle tüm insanlığa örnek olması gerektiğini ifade eden Özdemir, "Baktığımızda Balkanlar, tarih boyuna farklı inanç ve düşüncedeki insanların birlikte yaşadığı bir yer. Burada ortak yaşam kültürü çok gelişmiş. Dünyada şu anda birçok yerde sıkıntı olmasına rağmen, Balkanlar, ufak tefek sorunları saymazsak şu anda en huzurlu en güvenli yerlerden birisi. Bundan sonra ümit ediyorum ki bütün dünyaya örnek olur. Farklılıkların nasıl birlikte yaşayabileceğini Balkanlar çok güzel şekilde gösteriyor." şeklinde konuştu.

Özdemir, 2019 yılı Avrupa Kültür Başkenti seçilen Filibe'yle olan ilişkilerin artarak devam edeceğini dile getirdi.

İki şehir arasında güzel bir bağ olduğunu vurgulayan Özdemir, şöyle devam etti:

"Filibe'yle kültürel, ekonomik ve sosyal anlamda ilişkilerimiz artarak devam edecek. Filibe Valisiyle geçtiğimiz günlerde bir görüşmemiz oldu. Ortak bir protokol imzalayıp birlikte kültürel faaliyetler yapmayı planlıyoruz. Çünkü toplumların birbirini tanıması aslında kültürel faaliyetlerin yoğun olmasıyla ilgili. Ne kadar çok faaliyet olursa toplumlar o kadar güzel kaynaşır. Buna bağlı olarak sosyal ve ekonomik ilişkilerin yoğunlaşması konusunda ciddi gelişmeler yaşıyoruz. Filibe ne kadar zengin olursa Edirne'ye faydası olur, Edirne ne kadar zengin olursa Filibe o kadar zengin olur. Amacımız ilişkilerimizin en yoğun şekilde gelişmesi."

Özdemir, Kakava ve Hıdrellez Şenliklerinin UNESCO listesinde yer aldığını, bu şenliklerin huzur, dostluk ve barışı çağrıştırdığını sözlerine ekledi.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş