Tacik kadınlar 'çok çocuk fikrinden' vazgeçiyor | Orta Asya | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


06:26, 27 Mayıs 2018 Pazar
09:36, 07 Mayıs 2018 Pazartesi

  • Paylaş
Tacik kadınlar 'çok çocuk fikrinden' vazgeçiyor
Tacik kadınlar 'çok çocuk fikrinden' vazgeçiyor

Tacikistan'daki kadınlar fazla çocuk sahibi olma konusunda hevesli değiller

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan'da yapılan yeni tıbbi ve sosyal araştırma sonuçları ülkedeki neredeyse her iki kadından birinin daha çok çocuk sahip olmak istemediğini gösterdi.

Araştırma 2017 yılında ülkenin tüm bölgelerinde gerçekleştirildi. Görüşmeler 15 ila 49 yaş arasındaki bayanlarla yapıldı. Üç çocuğu olan 10 kadından altısının artık doğum yapmak istemediği ortaya çıktı. Dört veya daha fazla çocuğu olan 10 kadından 7'si de aynı görüşe sahip.

Tacikistan’da son yıllarda aile planlaması ve doğum kontrolü programı uygulanıyor. Bu programda vurgu “nicelik” değil, “kaliteli”, yani sağlam ve iyi eğitimli nesillerin yetiştirilmesi düşünülüyor.

Çok çocuk sahibi olmak Sovyet döneminde devlet düzeyinde yüksek teşvik edilirdi ve bu durum Orta Asya cumhuriyetlerinde yaygındı.

Çok çocuğu olan annelere sosyal yardımlar yanında “Kahraman Anne” madalyası verilirdi.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş