Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


03:38, 24 Mayıs 2018 Perşembe
17:47, 07 Mayıs 2018 Pazartesi

  • Paylaş
Özbekistan’da 4 sanık serbest bırakıldı
Özbekistan’da 4 sanık serbest bırakıldı

Özbekistan’da, anayasal rejime muhalefet etmekten yargılanan 4 sanık serbest bırakıldı.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan’da Taşkent Şehir Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev yönetiminde anayasal rejime muhalefet etmek iddiasıyla yargılanan ilk muhalif Babamurad Abdullayev'in yanı sıra Hayathan Nasreddinov, Şevket Allayarov ve Ravşan Salayev'in serbest bırakılmasına karar verdi.

Mahkeme, anayasal rejime muhalefet etmekten yargılanan Nasreddinov, Allayarov ve Salayev'in beraatine karar verirken, 44 yaşındaki gazeteci Babamurad Abdullayev'i ise anayasal rejime karşı komplo kurmaktan suçlu bulundu.

Gazeteci Abdullayev, aylık maaşının yüzde 20'sinin devlete ödenmesi ve 1 yıl 1 ay ıslah işlerinde çalıştırılmak şartıyla serbest bırakıldı.

Abdullayev, mahkeme çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, duruşmanın herkese açık olarak yapılması ve mahkemenin salıverme kararı almasının Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev’in öncülüğünde ülkede başlatılan reformların sonuçlarından biri olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Mirziyayev, ülkede insan hakları ve ifade özgürlüğü alanında reform başlatma sözü vermişti.

Söz konusu dört kişi, Eylül 2017'de anayasal rejime muhalefet etmek iddiasıyla tutuklanmıştı.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş