Muhalifleri beğenen Tacik vatandaşa 9,5 yıl hapis | Orta Asya | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


06:28, 27 Mayıs 2018 Pazar
09:25, 10 Mayıs 2018 Perşembe

  • Paylaş
Muhalifleri beğenen Tacik vatandaşa 9,5 yıl hapis
Muhalifleri beğenen Tacik vatandaşa 9,5 yıl hapis

Rusya'da yaşarken sosyal medyada Tacikistan muhalif partinin paylaşımını beğenen Tacik vatandaşa 9,5 yıl hapis cezası aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan'ın Khatlon şehrinde yaşayan Alijon Sharipov muhalefetteki Tacikistan İslam Uyanış Partisi (TİUP) lideri Muhiddin Kabiri ve eski Savunma Bakan Yardımcısı Abduhalim Nazarzoda’nın sosyal ağlardaki video programlarına beğendiği için 9.5 yıl hapis yatacak.

Tacikistan İl ceza mahkemesi Alijon Sharipov'un ceza davası ile ilgili kararını bu gün açıkladı. Ozodi radyosuna açıklama yapan kaynağa göre, Alijon Sharipov Ceza Kanununun 307 maddesi 2. kısmında yer alan "medya ile veya internette Tacikistan Cumhuriyeti anayasal düzenini zorla değiştirmeye” teşebbüsten suçlu bulundu.

Haberde Alijon Sharipov’un Rusya’da göçmen işçi olarak bulunduğu yıllarda TİUP lideri Muhiddin Kabiri ve eski bir savunma bakan yardımcısı Abdukhalimov Nazarzoda’nun video konuşmalarını takip ettiği, onlara onay mahiyetinde olan "Like" ve "Class" düğmelerine bastığı ve ayrıca bu videoları diğer sosyal ağ kullanıcıları için paylaştığı belirtildi.

Aljon Sharipov, 3 Ocak'ta, kendi köyünde Tacik polisi tarafından tutuklanmıştı. Sorgulama sırasında 'Kabiri ve Nazarzoda'nın yayınladığı video programları izlediğini itiraf etmiş, ancak bunun yasalara aykırı olduğunu bilmediği' söylemişti.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş