Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


18:51, 20 Mayıs 2018 Pazar
17:24, 10 Mayıs 2018 Perşembe

  • Paylaş
Uluslararası Şarlman Ödülü Macron’a
Uluslararası Şarlman Ödülü Macron’a

Daha önce eski ABD Başkanı Clinton, Papa 2. Paulus ve Almanya Başbakanı Merkel'e verilen Uluslararası Şarlman Ödülü'ne bu yıl Fransa Cumhurbaşkanı Macron layık görüldü.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Şarlman Ödül Komitesi tarafından yapılan açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “güçlü bir yeni Avrupa vizyonuna sahip olmasından" ve “nasyonalizm ve soyutlaşmaya karşı verdiği mücadeleden” dolayı Avrupa’nın en eski ödüllerinden Uluslararası Şarlman Ödülü (Karlspreis)'ne layık görüldüğü ifade edildi.

Macron, Aachen Belediyesinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Ortadoğu’daki gerilime işaret ederek, Avrupalıları daha güçlü olmaya ve birlikte hareket etmeye çağırdı.

"Zayıf olmayalım" diyen Macron, Avrupa'nın kendi egemenliğini inşa etmesi ve gideceği yönünü başka güçler tarafından belirlemesine izin vermemesi gerektiğini kaydetti.

ABD’nin İran ile yapılan nükleer anlaşmadan ayrılması konusunda Avrupa ülkelerinin verdiği tepkiye dikkati çeken Macron, "Biz, Ortadoğu’da barış ve istikrarı oluşturmaya karar verdik." dedi.

"GÜÇLÜ AVRUPA'YI KURMAK İÇİN MÜCADELE ETMEMİZ LAZIM"

Macron, Avrupa’daki aşırı sağcı oluşumlar konusunda da uyarılarda da bulunarak, "Ayrıştırmaya izin vermeyelim." diye konuştu.

Avrupa Birliği’nde (AB) daha hızlı kararlar alınmasını ve üye ülkelerin dayanışma içinde olmasını isteyen Macron, "Güçlü Avrupa’yı kurmak için mücadele etmemiz lazım." ifadesini kullandı.

ALMANYA BAŞBAKANI MERKEL

Törende konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel de Macron’u Avrupa’daki demokrasinin savunucusu olarak nitelendirerek, "Macron her zaman Avrupa demokrasinin korunmasına ve önemine işaret ediyor." dedi.

Almanya ile Fransa’nın farklı siyasi kültüre sahip olduğunu ve iki ülkenin Avrupa’daki sorunlara farklı yönden yaklaştığını dile getiren Merkel, "Farklılıklar bizi ayrıştırmıyor, bizi tekrar tekrar bir araya getiriyor." değerlendirmesinde bulundu.

ULUSLARARASI ŞARLMAN ÖDÜLÜ

Adını 742-814 yılları arasında yaşayan ve Batı Avrupa’nın Hristiyanlaşmasında büyük rol oynayan Kutsal Roma İmparatoru Şarlman’dan alan ödül, ünlü kralın mezarının bulunduğu Aachen kentinde oluşturulan ödül komitesi tarafından 1950 yılından bu yana düzenli olarak, "Avrupa’nın yeniden birleşmesine ve Avrupa değerlerinin, demokrasi ve insan haklarının korunup yayılmasına" katkıda bulunan kişilere veriliyor.

Uluslararası Şarlman Ödülü’ne daha önce layık görülenler arasında eski ABD Başkanı Bill Clinton, Papa 2. Johannes Paulus, eski İngiltere Başbakanı Tony Blair, eski AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel de bulunuyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş