Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


03:38, 24 Mayıs 2018 Perşembe
11:54, 12 Mayıs 2018 Cumartesi

  • Paylaş
Esed rejimi ablukasından zorunlu tahliyeler sürüyor
Esed rejimi ablukasından zorunlu tahliyeler sürüyor
Foto: Arşiv

Esed rejiminin yoğun saldırıları ve abluka şartları nedeniyle söz konusu Humus'tan ayrılmak zorunda kalanları taşıyan üçüncü konvoy, İdlib iline ve Halep'in batı kırsalına vardı.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de Beşşar Esed rejiminin yoğun saldırıları ve abluka şartları nedeniyle söz konusu bölgeden ayrılmak zorunda kalanları taşıyan üçüncü konvoy, İdlib iline ve Halep'in batı kırsalına ulaştı.

Humus'un kuzey kırsalında rejim ve destekçilerinin ablukasındaki bölgelerden yola çıkan ve 3 bin 500 kişiyi taşıyan 3'üncü tahliye konvoyu, gece yarısından sonra Hama ilinin Madik Kalesi köyünden giriş yaptı.

Humuslular daha sonra İdlib ve Halep'in batı kırsalındaki geçici konaklama merkezlerine, sığınmacı kamplarına, cami ve okullara yerleştiriliyor. Son konvoyla Kuzey Humus'tan tahliye edilenlerin sayısı 9 bini aşmış oldu.

HUMUS'TAN TAHLİYE DURUMU

Muhaliflerin rejim ile Rusya aracılığıyla yaptığı müzakereler sonucu, Humus'un kuzeyinden zorunlu tahliyeler geçen hafta başlamıştı.

Humus'un kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki 592 kilometrekarelik alan, 5 yıldır abluka altında tutuluyor. Bölgede 200 ila 250 bin kişi yaşıyor.

Bölge, Türkiye, Rusya ve İran tarafından Mayıs 2017'de Astana anlaşmaları çerçevesinde gerginliği azaltma bölgeleri kapsamına alınmıştı. Ancak Esed rejimi, Doğu Guta'yı ele geçirmesinin ardından Yermük Kampı'nın yanı sıra bu bölgeye de yoğun saldırılar düzenlemeye başlamıştı.İlgili Konular Suriye esed Humus
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş