Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


03:38, 24 Mayıs 2018 Perşembe
10:49, 13 Mayıs 2018 Pazar

  • Paylaş
Mısır Suriye'ye asker göndermenin yollarını arıyor
Mısır Suriye'ye asker göndermenin yollarını arıyor

Mısır Dışişleri Bakanı Şükri, Suriye’ye Arap askerler gönderme olasılığının çeşitli ülkelerden yetkililerle görüşüldüğünü açıkladı

Mısır’ın resmi yayın organlarından El Ahram gazetesi, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri’nin sözlerine atıfla Mısır’ın Suriye’ye Arap askeri gönderilmesi olasılığını diğer ülkelerle görüştüğünü aktardı.

El Ahram’ın aktardığına göre, Mısır Dışişleri Bakanı Şükri, Suriye’ye Arap askerler gönderme olasılığının çeşitli ülkelerden yetkililerle görüşüldüğünü söyledi.

Gazete Şükri’nin sözlerine atıfla “Şükri, Suriye’deki durumla ilgili olarak, ülkedeki askerlerin Arap askerlerle değiştirilmesinin olasılık dahilinde olduğunu söyledi” ifadelerini kullandı.

Gazete, Şükri’nin “Bu öneri sadece medya tarafından tartışılmıyor aynı zamanda bu fikirlerin Suriye’de istikrarı sağlamaya nasıl katkı yapabileceğini tartışan ve müzakere eden çeşitli ülkelerin yetkililerince de ele alınıyor” dediğini belirtti.

Anayasaya uyumlu olmazsa olmaz

Ancak Mısır Dışişleri Sözcüsü Ahmed Abu Zeid yaptığı açıklamada Şükri’nin açıklamasının Mısır’ın tek başına Suriye’ye asker göndermesiyle ilgili olmadığını belirterek konunun anayasal sınırlılıkları olduğunu kaydetti.

Zeid “Ülke dışına Mısır güçleri göndermek ile ilgili kurallar herkesçe biliniyor. Bu, anayasal mekanizmalarla ve Birleşmiş Milletler’in Barış Gücü operasyonları ile ilgili vakalarda olduğu gibi daha önce birden fazla kez onaylanmış kural ve düzenlemelerle uyumlu olmadıkça gerçekleşmez” dedi.

Nisan ortasında ABD’li yetkililer ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin Suriye’deki ABD askerlerinin yerine geçecek ve ülkenin kuzeydoğusunda IŞİD (DEAŞ) sonrası istikrara yardım edecek bir Arap gücünü kurmaya çalıştığını duyurmuştu.

Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton da Mısır’ın istihbarat şefi Abbas Kamil’i Kahire’nin bu çabalara yardımcı olup olamayacağı ile ilgili olarak aramıştı.

Suudi Arabistan da geçen ay Suriye’ye geniş bir koalisyonun şemsiyesi altında asker göndemeye açık olduğunu duyurmuştu.

Kaynak: Sputnikİlgili Konular Mısır Suriye asker Samih Şukri
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş